Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zázračný mořský šnek může pomoct lidem. Jeho jed dokáže léčit chronickou bolest

Zázračný mořský šnek může pomoct lidem. Jeho jed dokáže léčit chronickou bolest

Malý šnek používá jed na paralyzování či zabití své kořisti. Teď vědci zjistili, že obsahuje složky, které dokážou ulevit od dlouhotrvající bolesti. Při pokusech na krysách fungovala sloučenina ještě tři dny po podání.

Nové poznatky by se daly zúročit při vývinu nové léčby pro pacienty, kteří už všechno vyzkoušeli. Na problémy s chronickou bolestí se používají nejčastěji opioidy, které snižují vnímání bolesti pomocí specifických bílkovin, jež se v mozku a na dalších orgánech těla napojí na receptory, napsalo BBC.

Sloučenina Rg1A vyskytující se v jedu homolice korunové pocházející z Karibiku funguje jinak.

Podle vědců z University of Utah látka prospívá nervovému systému, což může otevřít zcela novou cestu v léčbě bolesti. Pokud by byly jejich domněnky pravdivé, došlo by ke snížení užívání opioidů, například morfinu, které mají řadu vážných vedlejších účinků.

„Zajímavý na tom je aspekt prevence,“ řekl J. Michael McIntosh, profesor psychiatrie z University of Utah. „Pokud se vyvine chronická bolest, je těžké ji léčit,“ dodal.

„Tato sloučenina nabízí nové cesty, protože především zabraňuje výskytu chronické bolesti a nabízí novou léčbu pacientům, kteří nemají jinou možnost,“ myslí si McIntosh.

Vědci při testech zjistili, že krysy, kterým podávaná chemoterapie způsobila citlivost na chlad a dotek, měly bolesti. Zvířata, kterým podávali sloučeninu z jedu homolice, žádné bolesti neměla. „Zjistili jsme, že sloučenina fungovala i 72 hodin po podání,“ vysvětlil výsledky bádání. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek