Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zdravotníci bijí na poplach. Světem se šíří nebezpečná bakterie kapavky a antibiotika s ní nic nezmůžou

Zdravotníci bijí na poplach. Světem se šíří nebezpečná bakterie kapavky a antibiotika s ní nic nezmůžou

Nejméně ve třech případech už lékaři potvrdili nákazu neléčitelnou „superbakterií“ kapavky, která je odolná vůči antibiotikům. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto mluví o „velmi závažné situaci“. Potvrzují se tak nejhorší prognózy, o kterých se hovoří už delší dobu. Odborníci totiž poslední měsíce varují, že se lidstvo ocitá na vrcholu „post-antibiotické éry“, kdy se některé nemoci mohou stát neléčitelnými. Podle aktuálního prohlášení oborníků z WHO tak „bylo jen otázka času“, než budou antibiotika používaná k léčbě kapavky k ničemu. 

„Kapavka je velmi chytrá bakterie,“ vysvětluje specialistka na lidskou reprodukci zdravotnické agentury OSN Teodora Wiová. „Pokaždé, když je zaveden nový druh antibiotik určený k její léčbě, bakterie si vůči nim začne vyvíjet odolnost,“ dodává odbornice ze Světové zdravotnické organizace, podle které se touto sexuálně přenosnou chorobou ročně nakazí až 78 milionů lidí.

Kapavka představuje vysoce nakažlivé onemocnění, které napadá lidské genitálie, konečník a krk. Infekce s sebou často nenese žádné příznaky, následně ale může vést k zánětlivým onemocněním pánve, mimoděložnímu těhotenství a neplodnosti nebo dokonce ke zvýšení rizika nákazy virem HIV.

Jak Wiová sdělila pro britský deník The Guardian, nebezpečná superbakterie kapavky se objevila u tří pacientů ve Francii, Španělsku a Japonsku, u kterých žádné z dnes dostupných antibiotik nezabralo. „Jedná se o případy, které mohou infikovat jiné pacienty,“ říká odbornice z WHO. „Tyto případy mohou být jen špičkou ledovce, protože systémy pro diagnostiku a hlášení neléčitelných infekcí chybí hlavně v zemích s nižšími příjmy, kde je kapavka mnohem častější,“ varuje Wiová.

WHO sleduje odolnost bakterií kapavky dlouhodobě a nejnovější studie ukázala, že v letech 2009 až 2014 existovala „obecně rozšířená“ odolnost vůči prvním antibiotikům zvaných ciprofloxacin, „zvyšující se“ odolnost vůči azithromycinu a „vyvinutá“ odolnosti vůči naposledy objeveným, širokospektrálním antibiotikům známým jako cefalosporiny.

Právě cefalosporiny dnes ve většině zemí zůstávají jedinými antibiotiky, která jsou při léčbě kapavky stále účinná. I ty však zabírají čím dál méně – odolnost vůči nim zaznamenali lékaři už v 50 zemích světa. Podle ředitele Globálního partnerství pro výzkum a vývoj antibiotik Manica Balasegarama je situace „děsivá“ a je potřeba hledat léky nové.

V současnosti vědci pracují na vývoji tří nových antibiotik, která by měla najít využití právě při léčbě kapavky. Nelze však zaručit, že projdou i závěrečnými testy a dostanou se na trh. „Jakákoliv nová léčba by měla být dostupná každému, kdo jí potřebuje, a musí být používána vhodným způsobem tak, aby se odolnost vůči lékům co nejvíc zpomalila,“ dodává Balasegaram. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek