Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žebrající baťůžkáři ze Západu zaplavují asijská města. Chtějí peníze od mnohem chudších lidí

Žebrající baťůžkáři ze Západu zaplavují asijská města. Chtějí peníze od mnohem chudších lidí

Nový fenomén žebrajících baťůžkářů se v poslední době objevuje v čím dál více asijských městech, tvrdí zpráva deníku Daily Mail. Mladí turisté s baťůžkem na zádech se tímto způsobem snaží sehnat dostatek financí na své cesty, místní ale zuří. Říkají, že žebrají peníze od potřebných, kteří je potřebují na mnohem podstatnější věci než na nějaké dobrodružné cestování.

„Ten nárůst mladých žebráků je moc znepokojivý. Pro nás, místní, je tento způsob života zavrženíhodný,“ říká Maisarah Samahová ze Singapuru, která fenomén žebrajících baťůžkářů monitoruje. „Žebrání či prodej věcí na ulicích není u nás zkrátka respektované. Lidé, kteří to dělají, to dělají z donucení – potřebují peníze na jídlo, na zaplacení dluhů nebo na školné svých dětí. Rozhodně ale ne na to, aby si mohli dopřát něco pro ně tak luxusního, jako je cestování,“ zlobí se Samahová.

Právě chudé regiony jihovýchodní Asie tak berou žebrotu novodobých západních turistů jako s velkou nelibostí. Zhýčkaní baťůřkáři ze západu si totiž často nechtějí uvědomovat místní poměry a jen se snaží vymámit pár mincí od lidí, kteří od rána do noci perně dřou, aby uživili rodinu. A to jen proto, aby baťůžkáři mohli žít v relativním luxusu, o jakém se mnoha místním ani nezdá.

„Turisté, kteří přijedou do nějaké pro ně exotické destinace, si zkrátka myslí, že se můžou chovat, jak se jim zachce,“ čílí se pro deník Daily Mail Luisa, žena z Malajsie, která je chováním žebrajících turistů pohoršena. „Proč si sakra myslí, že je takovéto chování v Asii normální? Proč se tak nechovají ve své zemi?“ ptá se marně Luisa.

Podobný trend lze vysledovat i v internetovém prostředí, kde se čím dál více lidí snaží financovat své zahraniční cesty pomocí crowdfundingových kampaní. Přestože mnoho takových cest má své morální oprávnění například kvůli svému humanitárnímu zaměření, najdou se i vykuci, kteří si jen za cizí peníze chtějí užít luxusní dovolenou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek