Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zelení i po smrti. Trend biokremací přichází do Evropy

Zelení i po smrti. Trend biokremací přichází do Evropy

Nový trend pro ty, kteří chtějí zanechat co nejmenší uhlíkovou stopu i po smrti pomalu dobývá Evropu. Pokud nechcete zabírat místo na hřbitově ani spotřebovat spoustu energie během kremace, zkuste třetí cestu. Biokremace oproti běžné kremaci spotřebuje jen desetinu energie a životní prostředí zatížíte jen dvacetinou oxidu uhelnatého.

Jak biokremace – odborně alkalická hydrolýza – funguje? Po smrti je nebožtík zahříván za vysokého tlaku v nádobě s louhem na teplotu 160 stupňů Celsia. Tím se postupně naprosto rozpustí, kosti se pak rozpadnou na prach. Celý proces trvá tři až čtyři hodiny.

Ačkoli to může znít děsivě, je biokremace populární především ve vybraných státech USA a v Kanadě. Server BBC nicméně upozorňuje, že metoda přichází i do Velké Británie.

"Celý proces je pro vaše nejbližší mnohem citlivější, než je nechat sežehnout několikasetstupňovým plamenem," říká Dale Hilton, vlastník firmy, která se biokremace specializuje. "Je to jako sedět ve vaně a nechat vodu, aby vás omyla až na kost," dodává s tím, že zbylé kosti se díky metodě rozpadnou na prach. 

Oproti standardním metodám jako je pohřbívání či „běžná“ kremace, má biokremace několik výhod. Není zapotřebí místa na hřbitově, což je při současném počtu lidí na Zemi - 7.5 miliardy - nezanedbatelný benefit. Především však nezatěžuje planetu – nízké emise oxidu uhličitého či spotřebované energie jsou jasným přínosem této metody posledního odpočinku.

Mezi další výhody patří například to, že před procesem není nutné vyndavat kardiostimulátor či jiné operativně vložené předměty. A pro některé lidi má smysl i spirituální podstata. 

Alkalická hydrolýza však rozhodně není nejkurióznější možností, jak začít svůj posmrtný život. V Tibetu může nebožtík být v souladu s tradicí roztrhán dravými ptáky a třeba ve Švédsku zase extrémně zmrazen kapalným dusíkem a následně rozložen pomocí vibrací.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek