Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemi jen těsně minul asteroid. Vědci si ho málem nevšimli

Zemi jen těsně minul asteroid. Vědci si ho málem nevšimli

Téměř nepozorovaně v těsné blízkosti kolem Země v pondělí proletěla planetka, která dlouho unikala pozornosti vědců. Ti ji zaznamenali až na poslední chvíli. Kolize by přitom mohla mít dalekosáhlé důsledky.

Těleso s označením 2017 AG13 bylo až 34 metrů dlouhé a letělo rychlostí přes 57 tisíc kilometrů za hodinu. Asteroid zemi minul o 160 tisíc kilometrů. Zdá se to hodně, ale těleso se tak Zemi přiblížilo na polovinu vzdálenosti Měsíce.

Asteroid astronomové poprvé zpozorovali teprve o víkendu. Pokud by hrozila srážka, nechává to poměrně krátký čas pro jakoukoli reakci. Přestože kolize by zřejmě neměla katastrofické následky, mohla by způsobit značnou zkázu, oběti na životech a zranění.

Podobně velký asteroid vnikl do zemské atmosféry v ruském Čeljabinsku v roce 2013. Vesmírné těleso tehdy vybuchlo už v atmosféře, na zemi ale dopadly zbytky, které rozbíjely okenní tabulky a zranily přes tisíc lidí.

Proč nikdo asteroid neviděl dřív? Těleso bylo asi o polovinu menší, než jsou asteroidy, které zaznamenává teleskop NASA NEOcam. Program sledování vesmírných těles totiž funguje s omezeným rozpočtem, takže rozeznává hrozby až od určité velikosti. 

Podle Bílého domu je ale detekce teleskopem NEOcam dostatečná. „V ideálním případě dokáže NEOcam zaznamenat tělesa dostatečně dlouho předtím, než by mohly Zemi uškodit. Může ale přesto nastat situace, kdy čas mezi detekcí a případným odvrácením hrozby nebude dostatečný,“ uvádí se v prohlášení amerického prezidentského úřadu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek