Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel drsný guru sovětských agentů. Pro své ovečky nechal krást identity mrtvých dětí

Zemřel drsný guru sovětských agentů. Pro své ovečky nechal krást identity mrtvých dětí

Sovětský svaz nasadil během studené války do zahraničí stovky neoficiálních agentů. Mnozí z nich žili na pohled normální život. Pracovali, žili na předměstích a měli děti. Na život pod falešnou identitou se připravovali mnohdy několik let. Muž, který dělal ze sovětských špiónů Američany, Francouze nebo Němce nyní v 92 letech zemřel.

Jurij Drozdov řídil oddělení KGB, které mělo na starost výcvik speciálních agentů. On sám podle BBC kdysi řekl, že vycvičit takového špióna trvá sedm let. Agenty připravoval, aby mluvili, chovali se i mysleli jako obyvatelé státu, do kterého byli vysazeni. Na rozdíl od „legálních“ agentů pracovali na vlastní pěst a nemohli v případě odhalení spoléhat na diplomatickou imunitu.

Výcvik zahrnoval i vytvoření komplexní minulosti. Agenti KGB proto obcházeli americké hřbitovy a hledali hroby dětí, které se narodily zhruba ve stejném roce jako jejich nová esa. Za úplatu je pak nechali vymazávat z registru zemřelých a ukradli jejich identitu, která vycvičeným nováčkům sloužila jako krytí.

Agenti byli také často na místo určení vysílaní po dvojicích, aby nebudili podezření a mohli lépe spolupracovat. Nasazení byli i několik let, v průběhu kterých kvůli lepšímu krytí často zplodili dokonce společně děti. Někteří se na svoji roli připravovali v Sovětském svazu několik let a nakonec se stejně rozhodlo o tom, že nejsou vhodní k nasazení. Podle vzpomínek Drozdova stačilo, když někdo mluvil ze spaní rusky, což byl pádný důvod pro jeho odvolání.

Ani po Drozdovově smrti není jasné, na jakých operacích se vysoký činitel KGB podílel. Známá je jen jedna, do které se zapojil v Berlíně. Na mostě tam došlo v roce 1957 k oficiální výměně vězňů. Američané vrátili Sovětům zadrženého špiona Rudolfa Abela, kterého zatkli v New Yorku. Výměnou dostali zatčeného amerického pilota Garyho Powerse. Operaci zpracoval v roce 2015 režisér Steven Spielberg ve filmu Most špiónů (Bridge of Spies).

Drozdov odešel do výslužby v roce 1991 a stal se konzultantem. Opakovaně přitom kritizoval tajné služby jiných států. „Nepochválil bych ani služby NATO, ani americký trénink agentů. Při svých operacích totiž jednají v rukavičkách a nechtějí se ušpinit. A to je podle mě jednání s nejistým výsledkem,“ uvedl Drozdov v rozhovoru z roku 2011.