Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žena si postěžovala, že na jedno oko hůř vidí. Lékaři jí v něm našli 27 kontaktních čoček

Žena si postěžovala, že na jedno oko hůř vidí. Lékaři jí v něm našli 27 kontaktních čoček

Už se vám někdy stalo, že jste si omylem do jednoho oka dali dvě kontaktní čočky? Pokud k takovému omylu dojde, člověk jej většinou kvůli nepohodlí záhy odhalí a čočky odstraní. 67letá žena z Británie ale nic nepoznala. Za několik let takto v jednom oku nastřádala celkem 27 kontaktních čoček, které nosila všechny zároveň.

Na neuvěřitelné množství dioptrických pomůcek v jednom oku přišli náhodou lékaři, když žena přišla na rutinní odstranění šedého zákalu. Odborníci v jejím oku objevili „cizí namodralé tělísko“ a zjistili, že se jedná o slepenou masu kontaktních čoček. Nejprve jich doktoři napočítali 17. Po bližším prozkoumání podle listu The Guardian objevili dalších deset.

„Pacientka nosila měsíční čočky celkem 35 let. Na pravé oko dle svých slov viděla hůř,“ popisují odborníci ve zprávě pro Britský lékařský žurnál (BMJ). Optometristé, kteří se specializují na dioptrické pomůcky, dle svých slov nikdy nic podobného neviděli.

„Byli jsme opravdu překvapení, že pacientka si ničeho nevšimla, protože jí to muselo působit velké nepohodlí,“ stojí ve zprávě. Čočky k sobě byly slepené, takže vytvořili jednu „poměrně tuhou“ masu. 

„Sama byla po odhalení v šoku. Myslela si, že nepohodlí, které pociťovala, se objevilo v důsledku stárnutí a že trpí syndromem suchého oka, a proto ji tak pálí,“ uvedli lékaři.

Odborníci upozorňují, že nositelé kontaktních čoček by v žádném případě neměli překračovat jejich maximální dobu použitelnosti, která je dle různých výrobků většinou den, dva týdny nebo měsíc. V případě delšího nošení hrozí infekce, které v závažnějším stádiu mohou i poškodit zrak. Optometristé proto doporučují, aby si pacienti minimálně jednou za rok nechávali oči kontrolovat.