Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ženám s rakovinou prsu svítá naděje. Díky kvalitnějším lékům se dožívají vyššího věku

Ženám s rakovinou prsu svítá naděje. Díky kvalitnějším lékům se dožívají vyššího věku

Jsou v posledním stádiu rakoviny, kvalita jejich života se přesto zlepšuje. Podle amerických výzkumníků se ženy trpící rakovinou prsu s metastázemi dožívají déle, než před 25 lety. Může za to především kvalitnější léčba.

Před čtvrtstoletím byla šance, že se nemocné ženy s metastázemi dožijí dalších pěti let, jen 18procentní. Pacientky v posledním stádiu rakoviny umíraly v drtivé většině do pěti let od diagnózy. Mezi lety 2005 až 2017 byla šance přežít dalších pět let s těžkou nemocí už 36procentní. Průměrně nemocné žily ještě dalších 39 měsíců, takže tři a čtvrt roku. Ženy nad padesát přežily hrozivou diagnózu průměrně o dva a půl roku. To vše odhalil výzkum amerických vědců, který uveřejnil The Washington Post

Přestože věda si stále s pokročilými formami nádorového bujení neví rady, život nemocných dokáže prodloužit a v rámci možností zkvalitnit. Můžou za to především kvalitnější léčiva a větší péče a zájem, který se těm nejvíce nemocným věnuje. Podle údajů studie totiž počet žen v nejtěžším stádiu onemocnění roste. Předpokládá se, že mezi lety 2010 až 2020 vzroste množství nemocných až o třetinu.

Rakovina s metastázemi je stále velice obtížně léčitelná. Zlepšuje se ale paliativní péče o nemocné, které „mohou často žít ještě dlouhé roky při zachování dobré kvality života, protože mají své onemocnění více pod kontrolou“, jak tvrdí autoři výzkumu v závěrečné zprávě.

Podle dat, která sesbírali experti ze Seattlu, žije ve Spojených státech 154 tisíc žen, kterým se nádory rozšířily do dalších částí těla. Jde o první podobný odhad počtu nemocných v zemi, která registruje jen onemocnění, ale neeviduje jejich závažnost.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek