Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ženy v Rakousku budou močit ve stoje. Zelení je to chtějí učit při snídani

Ženy v Rakousku budou močit ve stoje. Zelení je to chtějí učit při snídani

Zatímco českou politickou scénou otřásá oznámená demise vlády, v Rakousku budí velkou pozornost jiné zcela jistě rovněž závažné téma. Otevřela ho jedna z místních organizací Zelených. Rozhodla se naučit ženy močit ve stoje.

Členové strany Zelených pořádají v Perchtoldsdorfu (město v Dolním Rakousku, pozn. redakce) bez větší pozornosti už dvanáct let jednou za měsíc snídani pro ženy, na které se probírají různá aktuální společenská a politická témata. O snídani, kterou Zelení svolali na 6. května, se ale už několik dní diskutuje napříč Rakouskem.

Snídaně se tentokrát bude točit kolem problematiky pánevního dna. Na tom by samo o sobě nebylo nic kontroverzního, fyzioterapeutka Andrea Kucera má ale s ženami kromě jiného probírat také čůrání ve stoje – tedy téma, které ve společnosti většinou vyvolává bouřlivé diskuze.

Nejinak tomu bylo i v Rakousku. Na sociálních sítích se objevily uštěpačné poznámky, ale také pochvalné komentáře žen, které v metodě spatřují nemalé výhody. „Muž, který nikdy nebyl na úplně zaneřáděných dámských toaletách, nemůže pochopit důležitost takové přednášky,“ zdůraznila jedna z uživatelek Twitteru.

Pozornost, kterou přednáška vzbudila, koordinátorku akce místní radní Marthu Günzlovou zaskočila. „Vždycky jsme probírali kontroverzní témata, ale protože jsme jenom místní organizace, nikoho to nezajímalo,“ uvedla pro Der Westen, kde také poukázala na to, že jí přišla „spousta hnusných e-mailů“. Z bezpečnostních důvodů budou proto na průběh akce dohlížet muži ze strany Zelených.

„Zajímalo by mě, kolik z těch lidí, kteří si dělají legraci, se už někdy staralo o starší dámu,“ dodala Günzlová. Právě nemohoucnost je jedním z důvodů, proč by se ženy měly naučit čůrat ve stoje, jak stojí v letáku k akci. Ten také slibuje, že se účastnice dozvědí, jak si samy udělat jednorázovou pomůcku, která jim umožní čůrat ve stoje.