Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Život v oblacích. Futuristický mrakodrap má létat nad zemí připoutaný k asteroidu

Život v oblacích. Futuristický mrakodrap má létat nad zemí připoutaný k asteroidu

Rčení „mít hlavu v oblacích“ by se v budoucnu mohlo stát prostým popisem skutečnosti. Architekti z New Yorku přišli s unikátní a hodně odvážnou koncepcí mrakodrapu, který se bude vznášet ve vzduchu – uchycený na asteroidu, který obíhá kolem Země.

Architekti z Clouds Architecture Office futuristickými nápady nešetří. Na kontě už mají koncept domů na Marsu či města v oblacích. Nejnovější plán na létající mrakodrap opírají o projekty o využitelnosti těles ve vesmíru, které naznačují, že by odvážný nápad mohl být v budoucnu realizován. V roce 2015 začala Evropská kosmická agentura zkoumat možnosti přistání na kometě, NASA plánuje ovlivňovat dráhu asteroidů.   

Podobným způsobem uvažují i newyorští architekti. Analemma Tower, jak architekti budovu pojmenovali, má být přichycena pevnými kabely k nějakému existujícímu asteroidu, který se ocitne na oběžné dráze Země. Budova proto bude neustále měnit svoji polohu – každý den by měla nad povrchem planety opsat mezi severní a jižní polokoulí dráhu ve tvaru osmičky.   

Budovu plánují architekti postavit z lehkých a zároveň odolných materiálů jako jsou uhlíková vlákna a hliník. Energii by měl mrakodrap získávat prostřednictvím solárních panelů a vodu z kondenzované páry v mracích a z deště. Po dokončení by se měl stát nejvyšší budovou světa. V horních patrech se dokonce prodlouží den o 42 minut, protože do nich bude déle svítit slunce.

Podobně jako v klasických mrakodrapech bude i v Analemma Tower vedle obytných částí místo i pro obchody, kanceláře, restaurace či zábavu. 

A jak se budou její obyvatelé dostávat na zem? Podle architektů v dronech a na nejmodernějších elektromagnetických výtazích. „Věříme, že jednoho dne se budovy odpoutají od zemského povrchu, čímž nám umožní se vyhnout zničujícím povodním, zemětřesením a tsunami. Jednou z možností, jak bychom toho mohli v budoucnu docílit, je Analemma Tower,“ uvedl pro CNN jeden z tvůrců projektu Ostap Rudakevič.