Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Změny klimatu ohrožují leteckou dopravu. Příště můžete zůstat i s kufry na letišti

Změny klimatu ohrožují leteckou dopravu. Příště můžete zůstat i s kufry na letišti

Klimatické změny se mohou výrazně dotknout i lidí, kteří k cestování využívají leteckou dopravu. Pokud na Zemi stoupne teplota a počet výrazně horkých dnů, společnosti budou muset snižovat váhu svých letadel, protože extrémně teplé počasí ovlivňuje jejich letové schopnosti. Jednou z možností je i omezení počtu pasažérů.

Během tří horkých dnů na konci června musely aerolinky v americkém Phoenixu zrušit 57 regionálních letů. Zastavila je teplota přesahující 49 stupňů Celsia. Vyšší počet takových dnů se v budoucnu může dotknout mnoha cestujících.

Letadla mají problém se za vysokých teplot odlepit od země. Teplý vzduch je míň hustý, klesá vztlak a motory musí vyvinout větší výkon. V takovém případě mohou aerolinky let zrušit, čekat na ochlazení nebo snížit váhu stroje. Toho mohou dosáhnout buď tak, že natankují méně paliva, zmenší náklad nebo na palubu nepustí některé pasažéry.

„V budoucnu uvidíme více letadel, která nebudou moci vzlétnout,“ domnívá se profesor meteorologie na Univerzitě v Readingu Paul Williams. Stále častější tak bude zpřísňování váhových limitů. „Pokud nebudou aerolinie moci dál snižovat náklad, přistoupí ke snížení počtu pasažérů,“ praví Williams.

Vědci z Kolumbijské university v roce 2015 předpověděli, že v do roku 2050 se má počet takových horkých dnů zvýšit až čtyřnásobně. To by znamenalo, že mnoho pasažérů zůstane čekat se svými zavazadly na letišti, protože jim posádka nepovolí nástup na palubu.

Problém se týká především menších letadel. Například velký Boeing 737 si s vysokými teplotami umí poradit lépe. Jednak ho omezuje teplota až nad 54,5 stupně Celsia, ale hlavně většinu letů zvládne jen s částečně naplněnou nádrží.

Klimatické změny zřejmě ovlivní i další aspekty letecké přepravy. Extrémní počasí povede k častějším turbulencím, stoupající hladina moří zase ohrozí některá letiště například na ostrovech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek