Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zmizelou argentinskou ponorku asi poškodil výbuch. Může to být jedna z největších takových tragédií, tady jsou další

Zmizelou argentinskou ponorku asi poškodil výbuch. Může to být jedna z největších takových tragédií, tady jsou další

Hledanou argentinskou ponorku možná poškodil výbuch, a to již minulou středu, kdy plavidlo se 44 lidmi na palubě zmizelo v jižním Atlantiku. Také tuto verzi nyní prověřuje námořnictvo, napsal dnes argentinský deník Clarín. Americké letadlo detekovalo jakýsi objekt blízko poslední známé polohy ponorky, uvedla agentura Reuters. Od zmizení plavidla už uplynul týden a vyšetřovatelé stále o jejím osudu neví nic bližšího. Připomeňte si v rychlém přehledu největší havárie ponorek v historii.

Největší ponorkové neštěstí je ztroskotání americké jaderné ponorky Thresher u pobřeží Nové Anglie v dubnu 1963, při kterém zemřelo 129 lidí. O 11 osob méně nepřežilo tragédii ruské jaderné ponorky Kursk v srpnu 2000 v Barentsově moři.

Přehled největších katastrof ponorek v poválečných dějinách podle počtu obětí:

20. dubna 1963 - Havárie americké jaderné ponorky Thresher u pobřeží Nové Anglie si vyžádala 129 obětí. Neštěstí bylo asi způsobeno tím, že se nepodařilo naplnit balastní nádrže stlačeným vzduchem, což mělo ponorku vynést na hladinu. Ponorku s délkou 84 metrů pak rozdrtil tlak vody a plavidlo kleslo 2560 metrů pod hladinu severního Atlantiku.

12. srpna 2000 - Životy všech 118 členů posádky si vyžádala havárie ruské jaderné ponorky Kursk v Barentsově moři. O osudu ponorky K-141, jež se zabořila do mořského dna 108 metrů pod hladinou, informovala oficiálně Moskva až se zpožděním. To jen přiživilo teorie, že na palubě stroje se mohly nacházet přísně tajné zbraně. Tragédii způsobila náhodná exploze cvičného torpéda.

22. května 1968 - Americká jaderná ponorka Scorpion se potopila 740 kilometrů jižně od Azorských ostrovů. Zemřelo 99 lidí.

8. března 1968 - Při havárii sovětské ponorky K-129 s jadernými zbraněmi severozápadně od Havajských ostrovů zemřelo 98 lidí. Sovětskému námořnictvu se vrak nepodařilo nalézt. Ponorku se pokusili neúspěšně vyzvednout Američané a až později vyšlo najevo, že dokonce pohřbili šest členů posádky nalezených na palubě vraku.

25. dubna 2003 - 70 osob zahynulo při neštěstí čínské ponorky, která se účastnila vojenského cvičení a nacházela se v čínských teritoriálních vodách. Ponorce se porouchal motor.

12. dubna 1970 - Sovětská jaderná ponorka K-8 se potopila v Biskajském zálivu, asi 490 kilometrů severozápadně od Španělska. Zahynulo 52 námořníků, několika lidem se podařilo přežít, sovětské úřady ale nikdy nevydaly oficiální statistiku tragédie.

7. dubna 1989 - Sovětská jaderná ponorka Komsomolec se potopila v mezinárodních vodách v Norském moři asi 180 kilometrů jihozápadně od Medvědího ostrova. Při neštěstí, jehož příčinou byl požár, zahynulo 42 z 69 členů posádky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek