Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Znásilňování, bití, domácí násilí. Severní Korea je pro ženy mimořádně krutým místem

Znásilňování, bití, domácí násilí. Severní Korea je pro ženy mimořádně krutým místem

Brutální totalitní režim v Severní Koreji je krutý ke všem, kdo nepatří k privilegované vrstvě. I přesto však jedna polovina populace trpí pod vedením diktátora Kim Čong-una výrazně více, než ta druhá. Podle zprávy zvláštního výboru Organizace spojených národů (OSN) jsou totiž ženy v KLDR pravidelně znásilňovány, diskriminovány v mnoha oblastech společenského i pracovního života a trpí výraznou podvýživou. Podle OSN se však situace jen tak nezlepší. 

Že hodnocení postavení žen v uzavřeném režimu nedopadne nejlépe, se očekávalo. I přesto však zjištění odborníků mnoha lidem vyrazilo dech. Život v Severní Koreji je pro běžné lidi, kteří nejsou nijak napojeni na privilegovaný režim, mimořádně přísný. Není výjimkou, že například za kritiku režimu hrozí smrt a poslání tří generací celé rodiny do pracovních táborů. Jenže ženy to mají ještě o něco horší. 

Výbor pro odstranění diskriminace žen, který pracuje pod hlavičkou OSN, v případě KLDR shledal, že severokorejské ženy čelí často znásilňování a špatnému zacházení.

Režim takové jednání skrytě podporuje. Například v roce 2012 se snížily tresty za některé formy znásilnění, konkrétně třeba v případech týkajících se dětí či když šlo o útok nadřízeného na podřízenou. Drtivá většina takovýchto incidentů nicméně prochází bez povšimnutí. „Bohužel se obáváme, že situace se moc rychle napravit nepodaří,“ uvedl panel OSN.

Odborníci dodávají, že domácí násilí je v KLDR na denním pořádku a že ženy nemají možnost se obrátit ani na právní zastoupení, ani na psychologické poradny, případně na azylové domy.

Kromě své důstojnosti jsou ženy pod vedením "osvíceného vůdce" ponižovány i ve veřejném životě. „Severokorejské ženy a dívky jsou záměrně málo zastoupeny nebo jinak znevýhodněny v terciálním vzdělání, soudnictví, v policejních jednotkách i na manažerských pozicích,“ tvrdí panel nezávislých expertů OSN. Severní Korea na kritiku jen odvětila, že se snaží situaci žen v zemi vylepšit, nicméně kvůli sankcím se jí to nedaří.