Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Znepokojivá statistika z USA: Chřipkou onemocněly dvě třetiny očkovaných, virus je velmi odolný

Znepokojivá statistika z USA: Chřipkou onemocněly dvě třetiny očkovaných, virus je velmi odolný

Chřipková epidemie drtí nejen Čechy, ale i Američany. Tamní vědci navíc zjistili, že letošní virus je velice odolný a očkování bylo v USA efektivní na 36 %. Přestože z lidí, kteří se v posledním čtvrt roce proti nemoci nechali očkovat, zůstala nakonec zdravá jen třetina, lékaři i přesto považují vakcinaci za smysluplnou a mluví o tisících zachráněných životech.

Dle amerického Centra pro prevenci a kontrolu chorob (CDC) byla letošní dávka vakcín úspěšná ze třetiny, dvě třetiny očkovaných si chřipku protrpěly. Letošní typ chřipky označovaný jako H3N2 byl údajně navzdory prevenci silný, a proto jej u mnohých nezastavilo ani očkování. Dle expertů citovaných časopisem Time jde ale stále o dobrý výsledek, protože očekávali, že v USA by se mohl zopakovat trend z Austrálie, kde byla vakcinace účinná jen u 10 % lidí.

Odborníci srovnávají aktuální data se zimou roku 2014 – 2015. Očkování bylo tehdy efektivní z 20 %. Přesto dle odhadů vakcinace snížila předpokládaný počet hospitalizovaných pacientů o 144 tisíc a díky očkování nezemřely až čtyři tisíce lidí. Právě proto je důkladná proočkovanost populace dle expertů důležitá, přestože její efektivita se ve výsledku nezdá být vysoká.

Chřipková epidemie pokračuje i v Česku. Podle hygieniků připadá nyní na každých sto tisíc obyvatel dva tisíce nemocných. Nakažených může být ale ještě víc, někteří totiž k lékaři nedorazí, léčí se doma a nemohou tak být součástí statistik.

Ve srovnání s loňským rokem nyní nemoc zasáhla více obyvatel. Zatímco v roce 2017 epidemie vrcholila koncem ledna, letos stále lékaři hlásí přibývání pacientů a pokud nezačne chřipka odeznívat, mohly by čísla překonat dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel.

Kvůli komplikacím spojeným s chřipkou v této sezóně už zemřelo nejméně sedm lidí. Nejvíce nebezpečný je virus pro starší a nemocné lidi. Mnoho nemocnic a domovů důchodců proto už zakázalo do odvolání návštěvy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek