Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalá bitva rodičů dítěte, kterým nařídily soudy odpojit dítě od přístrojů. Pomoc nabízí i Trump

Zoufalá bitva rodičů dítěte, kterým nařídily soudy odpojit dítě od přístrojů. Pomoc nabízí i Trump

Kdo může rozhodnout o osudu nemocného dítěte? V Británii to zřejmě nejsou rodiče, ale soudy. Alespoň to potvrzuje kauza malého Charlieho Garda, který se narodil s těžkým postižením. Lékaři navrhovali jeho odpojení od přístrojů, aby se neprodlužovalo jeho utrpení. Rodiče s Charliem naopak chtěli odjet do Spojených států, kde údajně poskytují experimentální léčbu, která by dítěti mohla pomoci. Britský i evropský soud nyní ale rozhodnul, aby Charlieho lékaři odpojili od přístrojů. Rodiče se tak připravují na nejtěžší loučení ve svém životě.

Charlie Gard se narodil s genetickou poruchou, kvůli které nevidí, neslyší a nedokáže ani sám dýchat. Trpí také častými epileptickými záchvaty. Lékaři z londýnské nemocnice proto podle stanice Deutsche Welle navrhli rodičům, že bude lepší neprodlužovat jeho utrpení a odpojit ho od přístrojů.

Rodiče ale měli v plánu odvézt dítě do USA, kde pro podobně postižené existuje experimentální léčba. Dokonce už na uskutečnění cesty vybrali od dárců 1,5 milionu euro (skoro 40 milionů korun). Charlie je jedním ze 16 dětí na světě, které se narodily s touto genetickou poruchou, na kterou zatím neexistuje stoprocentně účinná léčba.

Lékaři oponovali, že dlouhá cesta s nejistým výsledkem jen prodlouží utrpení malého děťátka. Obrátili se proto na soud, aby rozhodl, zda je v zájmu dítěte odpojit jej od přístrojů, aby už více netrpělo. A celkem tři soudy v Británii i ten evropský pro lidská práva rozhodly, že prodlužování Charlieho života je nelidské a bezdůvodné.

Je pravděpodobné, že Charlie je vystaven dlouhodobé bolesti a utrpení a podstoupení experimentální léčby s nejistým výsledkem by mu nepřineslo žádný prospěch, ale jen pokračující a velkou bolest," stojí v odůvodnění rozsudku Evropského soudu pro lidská práva.

Soudy rozhodly v souladu se zákonem, který staví práva dítěte nad práva rodičů. A zdá se že matka i otec se s rozsudkem už smířili. Jsme nesmírně vděční za všechnu podporu veřejnosti v této pro nás těžké době. Nyní se snažíme uchovat si vzácné vzpomínky, které nám zůstanou na vždy. Prosím, respektujte naše soukromí, chystáme se dát poslední sbohem našemu synkovi Charliemu," uvedla v pátek chlapcova matka.

Podporu malému Charliemu přitom vyjadřovaly i osobnosti napříč celým světem. Papež František v souvislosti s případem otevřel debatu o tom, kdo by měl vlastně rozhodovat o osudu děťátka. Vatikánská nemocnice dokonce rodičům nabídla, že Charlieho přijme. S podporou se připojil i americký prezident Donald Trump, který na twitteru oznámil, že pokud by mohl nějak Charliemu pomoci, rád to udělá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek