Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalství z hladu. Rodiče nutí keňské dívenky k sexu za peníze, za nucený styk dostanou 11 korun

Zoufalství z hladu. Rodiče nutí keňské dívenky k sexu za peníze, za nucený styk dostanou 11 korun

Keňu sužuje obrovské sucho, které tamní prezident v únoru označil za národní katastrofu. Lidé nemají co jíst a části obyvatel dokonce hrozí hladomor. Keňané se proto uchylují ke krajním řešením, která odnášení i velmi mladé dívky. Podle zprávy neziskové organizace Mezinárodní záchranný výbor se množí počet případů, kdy rodiče nutí i dvanáctileté dcery k sexu za peníze, aby tak zajistily rodinám obživu. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Problémovou oblastí je například Turkana, kde sucho trápí velkou část obyvatelstva. Rodiny z venkovských regionů proto posílají své dcery do měst, kde výměnou za peníze nabízí své tělo starším mužům. Podle zprávy, kterou tento týden vydal Mezinárodní záchranný výbor (IRC), si však za nucený sex vydělají často jen 50 keňských šilinků, což je asi 11 korun.

Dětí, které nabízejí sexuální službu za absolutní almužnu, podle zprávy přibývá. Nezisková organizace navíc upozorňuje, že jsou dívky stále častěji vystavovány také sexuálnímu násilí a zvyšuje se i počet případů, kdy jsou nuceny se v útlém věku provdat.

Pracovníci IRC spatřili na vlastní oči hrůzu, kterou si mladistvé keňské dívky procházejí, v sexuálních centrech v městečku Lodwar. Při noční prohlídce zde našli 320 dívek ve věku 12 až 17 let, téměř devadesát dívek pak u neziskové organizace vyhledalo pomoc. Pro Mezinárodní záchranný výbor potvrdily, že je prostituce přímým důsledkem sucha a nedostatku jídla. Všechny pocházely z chudých venkovských oblastí, odkud je rodiče poslali do města – nejbližší byla vzdálená 50 kilometrů.

„Říkaly: ‚Naše rodiny přišly o všechen dobytek a nemají žádné peníze.‘ Takže je posílají pryč nebo jsou provdány,“ říká koodinátorka IRC pro Keňu Mercy Lwambeová.

Sucho je v zemi rozšířený problém, který způsobil pětinásobné zvýšení cen potravin, konflikty kolem vodních zdrojů, podvýživu i šíření nemocí. Někteří muži se proto rozhodli odejít s dobytkem do sousední Ugandy a nechali ženy i mladé dívky na pospas osudu. Ty se tak musejí starat samy o mladší sourozence nebo starší příbuzné.

Protože jsou muži mimo zemi a matky často v práci, děti zůstávají samy doma a množí se případy, kdy jsou pak ve vlastním domě sexuálně napadeny. Od ledna do června získala organizace IRC zprávy o 67 případech znásilněných dětí ve věku od devíti do šestnácti let. To je asi 11 případů za měsíc, před suchem to přitom byly v průměru dva.

„Zoufalství, kterým si zvláště děti procházejí, je obrovské,“ říká Lwambeová s tím, že jsou dívky o vydělané peníze staršími muži dokonce okrádány.

Peklem si prošla i 24letá Mary, kterou k prostituci také dohnal hlad rodiny. „Viděla jsem, že je to něco, na čem mé rodině záleží,“ říká mladá Keňanka. „Děti jsou vždy rozčilené, když mají hlad. Není to nic dobrého, ale donutila mě k tomu potřeba se o ty děti postarat, protože nemám kam jinam jít,“ říká Mary.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek