Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zvířecí uprchlíci. Z vybombardované zoo v Mosulu na poslední chvíli zachránili lva a medvědici

Zvířecí uprchlíci. Z vybombardované zoo v Mosulu na poslední chvíli zachránili lva a medvědici

Válka Sýrii si během šesti let svého trvání vyžádala nespočet lidských obětí. Krvavé boje s radikály z Islámského státu se však staly osudnými i pro místní zvířata. Bitvu o severoirácký Mosul nepřežila ani drtivá většina zvířat zoologické zahrady Montazah Al-Morur. Dvě z nich se přeci jenom dočkala šťastného konce. Lev Simba a medvědice Lula byli jako jediní převezeni do Jordánska, které jim nabídne bezpečné místo pro nový život.

Simbu a Lulu nalezli záchranáři v únoru v soukromé zoologické zahradě v Mosulu poté, co se irácké armádě podařilo dobýt velkou část města ze spárů samozvaného Islámského státu. Tvrdé boje o východní část města, které se uskutečnily začátkem roku, se nevyhnuly ani zoologické zahradě, která byla téměř celá zničena. Většině zvířat, včetně lvice, opic nebo králíků, se válečná vřava stala osudnou. Simba a Lula jsou jediná zvířata, která přežila.

Obě zvířata zde byla opuštěná, zavřená v klecích plných špíny a vlastních výkalů. Podle egyptsko-australského veterináře z organizace Four Paws (Čtyři tlapky) Amira Chalíla byl lev s medvědicí zanedbaní, podvyživení a měli problémy se zuby. Lula navíc trpěla zápalem plic a lev Simba měl nemocné klouby.

Poté, co je záchranáři v únoru nalezli, příští měsíc strávili snahou opatřit opuštěným zvířatům dokumenty potřebné k převozu a zajištění náhradní zoologické zahrady v zahraničí. První pokus o převoz skončil nezdarem – jejich auto bylo zadrženo na kontrolním stanovišti a než se podařilo sehnat potřebná povolení, zvířata musela čekat uvnitř nákladního automobilu celých devět dní. Na zdraví lva se nekonečné čekání podepsalo výskytem dýchacích potíží.

Strastiplnou cestu na letiště zvířata úspěšně absolvovala až toto pondělí. „Je to začátek nového života zvířat,“ řekl agentuře AFP Chalíl. „Od této chvíle nebudou muset být součástí této války,“ dodal veterinář, než spolu se zvířaty odletěl do Jordánska

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek