Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Znáte symboly Evropské unie? Kromě vlajky má společenství zemí i vlastní hymnu a motto

Znáte symboly Evropské unie? Kromě vlajky má společenství zemí i vlastní hymnu a motto

Ačkoli Evropská unie není samostatným státem, jako institucionalizované nadnárodní uskupení má své vlastní symboly. Některé z nich, jako třeba vlajka, jsou poměrně známé. Hymnu nebo motto Unie ale pravděpodobně zná už méně lidí.

Vlajka EU

Evropská unie má vlastní vlajku, která sestává z 12 žlutých hvězd, které jsou seskupeny do kruhu na modrém pozadí. Kruh má vyjadřovat evropskou jednotu a solidaritu. Historie vlajky sahá až do roku 1955, kdy byla znakem Rady Evropy. V následujících letech ji začaly používat i další evropské instituce a v roce 1983 bylo rozhodnuto, že se stane také symbolem Evropského společenství, které předcházelo Evropské unii. Počet hvězd na vlajce nijak nesouvisí s aktuálním počtem členských zemí Unie.

Hymna EU

Evropská unie má kromě vlajky také vlastní hymnu. Tvoří ji melodie Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena, který hudbu složil na motivy lyrické básně Friedricha Schillera Óda na radost. Píseň se stala v roce 1972 hymnou Rady Evropy, od roku 1985 bylo rozhodnuto, že se stane hymnou Evropské unie. Píseň má znázorňovat evropské ideály svobody, míru a solidarity.

Motto EU

Kromě vlajky a hymny má EU i vlastní motto. Jeho překlad zní v češtině "Jednotná v rozmanitosti". Motto se používá od roku 2000 a má znázorňovat společenství lidí různých kultur, kteří mají společný cíl - mír a prosperitu. Motto má oficiální podobu ve všech členských jazycích. V angličtině zní "United in diversity", v němčině "In Vielfalt geeint".

Více o symbolech Evropské unie si můžete přečíst zde>>>


 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek