Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš aneb Lžu, ale letím vzhůru. Komentář Bohumila Pečinky

Babiš aneb Lžu, ale letím vzhůru. Komentář Bohumila Pečinky

Pro Andreje Babiše to byl jeden z nejhorších týdnů v politice. Nejdříve se zapletl do výčtu svých zdaněných a nezdaněných příjmů a finančních transakcí s dluhopisy Agrofertu. Následně parlamentní vyšetřovací komise zveřejnila svou zprávu, která je faktickou obžalobou, jak Babiš v létě 2016 vyvolal politickou krizi kvůli organizačním změnám v policii, a to na základě zmanipulovaných argumentů.

To je výsledek práce sedmičlenné poslanecké skupiny sestavené napříč všemi stranami, která závěrečné znění jednomyslně odsouhlasila. Stručný přehled událostí: policejní prezident Tuhý vyhlásil loni na přelomu května a června sloučení dvou elitních policejních útvarů. Babiš, který měl dlouhodobě dobré kontakty na ÚOOZ v čele s Robertem Šlachtou, začal proti změnám vystupovat.

Na svou stranu strhl Šlachtovy spojence a některé žalobce, hlavně z Olomouce. Vznikla legenda, že jde o kriminální záměr odstranit špičkové policisty, aby nemohly být prošetřeny některé případy. Utvořil se babišovský tábor (Babiš, část ÚOOZ a státních zástupců, Babišova média), který zpochybňoval legitimitu vedení vnitra a policie. Připomínalo to vzpouru v policii. Předseda ANO následně vyhrožoval odchodem z vlády, pokud bude reorganizace dokončena. Do hry nakonec vstoupil prezident Zeman, přivedl všechny strany ke stolu a výsledkem byla dohoda na vytvoření vyšetřovací komise.

Její závěry jsou však pro Babišův tábor zdrcující. Vyplývá z nich, že snad nejtvrdší obvinění policejního prezidenta Tuhého z „brutálního úniku informací“ z vyšetřovacích spisů bylo založeno na omylu policisty Vaculíka, který zaměnil telefonní hovory. Před komisí se k tomu ostatně sám přiznal. Tím padl hlavní pilíř argumentace babišovců. Nejhorší na celé věci byla role Babišových médií, především Lidových novin, které účelově interpretovaly svědectví z Babišova tábora, takže vytvořily dojem spiknutí proti špičkovým policistům.

Opíralo se to především o oficiální i neoficiální svědectví policistů Komára a Šlachty a státních zástupců Ištvana, Komára a Šeredy. O jejich vystupování zpráva říká, že „tento stav je v rozporu se zásadami trestního řízení, jako je zásada zdrženlivosti, zásada neveřejnosti přípravného řízení a zásada presumpce neviny“. A jaké budou praktické výsledky zprávy? Andrej Babiš a jeho tisk závěry komise odmítnou a před voliči se budou stylizovat do role obětí.

Není vyloučeno, že Babišova popularita v určitých kruzích ještě posílí. Touto zprávou je v tomto volebním období mrtvý zákon o státním zastupitelství, který měl vytvářet speciální prokurátorsko-policejní útvary bez standardního dohledu. A hlavně: už i širší veřejnosti musí být jasné, že špičky olomouckého vrchního státního zastupitelství jsou více ohrožením než nástrojem obrany demokratické zákonnosti.

Další komentáře autora si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek