Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš přerušil jednání s ČSSD o vládě. Prozatím si vystačí s SPD a KSČM. Komentář V. Dostála

Babiš přerušil jednání s ČSSD o vládě. Prozatím si vystačí s SPD a KSČM. Komentář V. Dostála

Pokud včera v rozhovoru pro INFO.CZ hovořil předseda komunistů Vojtěch Filip o tom, že se ve sněmovně ustavuje blok složený z hnutí ANO, SPD Tomia Okamury, sociálních demokratů a komunistů, který disponuje celkem 130 hlasy, dnes je situace jiná. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš totiž v noci informoval předáky sociálních demokratů, že s nimi až do jejich sjezdu vyjednávání o případné společné vládě přerušuje. O manévru Babiše informoval ve čtvrtek ráno statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec

Sjezd ČSSD se přitom uskuteční až ve druhé polovině února. Pokud mluví Chovanec pravdu, Babiš chce počkat právě na nové vedení, které ze sjezdu vzejde. Předseda nejsilnější politické strany, který ale při prvním pokusu o složení většinové vlády utrpěl debakl, se tak snaží sociální demokraty zatlačit do kouta. Na rozdíl od komunistů a SPD totiž sociální demokraté trvají na podmínce, že ve vládě nemají být trestně stíhaní politici. Tím pádem ani Babiš. „Hnutí ANO tak už třetí měsíc po sobě potvrzuje, že jedinými partnery, s nimiž je ochotna vážně jednat, je SPD a KSČM, ostatní demokratické politické strany ignoruje,“ komentuje manévr Babiše statutární předseda sociálních demokratů Milan Chovanec.

Za přerušením jednání přitom spatřuje dva možné důvody. Buď podle něj hnutí ANO čeká, že si ČSSD zvolí vedení, jež nebude trvat na dosavadních programových a dalších podmínkách a přivede sociální demokracii do koaličního lože jako levnou nevěstku za příslib několika pašaliků pro pár vyvolených. Anebo se Babiš, uvažuje Chovanec, již dohodl na podpoře své nové vlády s SPD a komunisty a vytvoří s nimi otevřenou či skrytou koalici. „Českou republiku tak čeká vláda politických sil, jež usilují o demontáž ústavního systému republiky a také o vystoupení z EU a NATO,“ varuje Chovanec.

Faktem je, že Babiš sociální demokraty potřebuje především proto, aby nečelil kritice, že vytváří spojenectví pouze se stranami z pravého a levého okraje české politiky. Především na obraz ČR v zahraničí by měla jeho aliance s nácky a komunisty neblahé dopady. Pokud by naopak ANO vytvořilo menšinovou vládu s ČSSD za podpory komunistů, případně i Okamurovy SPD, alespoň zčásti by tak Babiš mohl případnou kritiku, že vládne za podpory antisystémových stran, díky sociálním demokratům tlumit. V daný moment taková varianta ale padá. Nejspíš jde od Babiše o vzkaz delegátům sjezdu, něco na způsob: pokud chcete vládnout, zvolte si takové vedení, které mi půjde na ruku.

Chovanec nicméně ustoupit v danou chvíli odmítá. Nová vláda, pokud by v ní měla být i ČSSD, podle něj musí například garantovat proevropské směřování země a plnění našich závazků v NATO. Zároveň požaduje, aby jejím hlavním programovým bodem byla systémová podpora rodin s dětmi, ať už jde o bydlení, pracovní příležitosti či vzdělání dětí. Především ale ČSSD trvá na tom, že ve vládě nesmí být trestně stíhaná osoba. Dalším požadavkem je, že hlasy ve vládě budou rozděleny tak, aby se koaliční partneři vždy museli dohodnout. V neposlední řadě ČSSD chce, aby se hnutí ANO až do vyřešení kauzy Čapí hnízdo vzdalo nároku na obsazení ministerstev financí, vnitra a spravedlnosti.

Podle Chovance přitom neexistuje důvod si myslet, že sjezd ČSSD základ těchto podmínek neschválí a přistoupí na nedůstojnou roli fíkového listu pro stávající koalici ANO, SPD a KSČM, jejíž většina spolehlivě fungovala při ustavení dolní komory. „Podstatou ustavení vlády v demokratické zemi je jednání a vůle všech stran udělat kompromis a potlačit osobní zájmy. ČSSD je k takovému jednání připravena. Nikoliv ale za každou cenu,“ uzavřel Chovanec.

Připomeňme, že sice Andrej Babiš ještě minulý týden připouštěl, že by možná nemusel být premiérem, avšak od pondělí zaujal opět pevnou pozici a postu předsedy vlády se nehodlá vzdát. V pondělí se předseda hnutí ANO nechal slyšet, že šel do politiky jako „krizový manažer“ a údajně má v hlavě další strategii. Zda tím myslel pokus o zatlačení sociálních demokratů do kouta, můžeme jen spekulovat. Faktem ale je, že hnutí ANO disponuje v dolní komoře s SPD a KSČM pohodlnou většinou 115 hlasů, a tudíž přísně vzato ČSSD nepotřebuje. Teda pokud nechce aspoň vytvářet zdání, že vládne s demokraty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek