Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš řekl, kdy odejde z politiky. Jeho slovům ale nelze věřit. Komentář Viliama Bucherta

Babiš řekl, kdy odejde z politiky. Jeho slovům ale nelze věřit. Komentář Viliama Bucherta

Andrej Babiš se v sobotním rozhovoru pro deník Právo vyjádřil jasně: „Říkám, že pokud bych byl premiér, sestavil vládu, tak bych tam chtěl být čtyři roky, ne déle.“ Je to prohlášení silné a zajímavé, lze mu ale věřit? Nikoli. Babiš až příliš často mění svoje názory, mnohé pozměnil či odvolal. Podle momentální potřeby. Navíc kdysi tvrdil, že se mu do politiky nechce. Jenže i to mu vydrželo jen chvilku.

 
 
 
 

Předseda hnutí ANO podle všeho moc nečte knihy, alespoň o tom jen málokdy hovoří. V tomto případě, tedy jak dlouho vlastně zůstane v české politice, mu lze doporučit jako povinnou četbu dvě díla: Vladaře od Niccolò Machiavelliho a Jak chutná moc od slovenského spisovatele a publicisty Ladislava Mňačka. V tom druhém díle je velmi přesný popis toho, co vlastně moc představuje, jaké z ní plynou pro člověka důsledky a je zde i naznačeno, jak funkce spojené se značnou mocí odlidští člověka a zcela ho zdeformují.

Andrej Babiš by se měl proto se silnými vyjádřeními k tomu, dokdy bude v politice, krotit. Ostatně ve své knize O čem sním, když náhodou spím, kromě jiného píše: „Založil jsem hnutí ANO. Asi jste o něm už slyšeli. Tehdy jsem si nemyslel, že bych ho vedl, vůbec se mi do politiky nechtělo. Sám jsem se chtěl věnovat rodině, kterou jsem bohužel kvůli byznysu zanedbával. To jsem netušil, že za dva roky se jí budu věnovat ještě míň. Představoval jsem si, že hnutí postavím na nohy, ale že v jeho čele stane někdo odvážný a schopný a ANO povede.“

Podle toho, co říkají někteří Babišovi bývalí i současní spolupracovníci, těžko lze uvěřit tomu, že možný nový premiér by si připustil, že „někdo by to dělal lépe než on“. Takovými myšlenkami se vůbec nezaobírá. Berme proto jeho vyjádření, že by po čtyřech letech „premiérování“ opustil politiku, s velkou rezervou a obezřetností. Navíc podobně jako před vstupem do politiky, opět v Právu zopakoval, že potom by „chtěl mít chvíli normální život, věnovat se rodině i firmě“. Jak by se ale věnoval rodině, když sám napsal, že kvůli byznysu se jí ani předtím dostatečně nevěnoval? V budoucnu už by to šlo obojí?

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek