Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brexit změní finanční mapu Evropy. Komentář Igora Záruby

Brexit změní finanční mapu Evropy. Komentář Igora Záruby

Přestěhováním sídla Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA), o který se ucházela rovněž Praha, z Londýna do Paříže začíná nová kapitola uspořádání finanční mapy Evropské unie - éra po odchodu Velké Británie ze Společenství. První pohled by mohl svádět k tomu, že se novým ústředím moci peněz stane Francie, potažmo její hlavní město. Nicméně platí, že tak jako jedna vlaštovka jaro nedělá, neudělá nové centrum ani jedna agentura. Natož EBA.

Francouzský úspěch není třeba zpochybňovat. „Je to velký den pro finanční adresu Paříž,” reagovala hned po losování v pondělí 20. listopadu předsedkyně tamní bankovní asociace (Fédération Bancaire Francaise) Marie-Anna Barbat-Lavaniová. Radost byla nadto umocněna tím, že přednost nedostal ani neoblíbený Frankfurt, ani ve finiši největší soupeř, irský Dublin.

Přesto platí, že EBA s necelými 200 zaměstnanci není v branži jak kvantitativně těžkou vahou, tak ani kvalitativním, natož výkonným měřítkem. „EBA stejně nemá moc do čeho mluvit,” utrousil jízlivě německý deník Die Welt.

Stejný list, ať už z důvodu zklamání z prohry jím původně favorizovaného Frankfurtu, nebo z čistě investigativních pohnutek, vzápětí zdůrazňuje: „EBA má sice jisté jméno, jenže předepisuje pouze pravidla pro kontrolu bank. Skutečný dohled nad trhem náleží Evropské centrální bance (ECB) a národním bankovním dohledům.” Sluší se dodat, že ECB se nachází ve Frankfurtu nad Mohanem.

Paříž, momentálně v euforii, se těmito detaily podle všeho nehodlá rozhodit. Důraz klade na prestiž, a té se jí dostalo. Francouzská výhra nad Němci jde navíc hodně za aktuální rozhodnutí a má co dělat s historickými souvislostmi. Není sporu o tom, že si německý soused brousil na EBA zuby. Stejně tak, připomíná Die Welt, se však dá najít útěcha, že nešlo o nijak fatální prohru.

ČR a Evropský úřad pro bankovnictví
Evropský úřad pro bankovnictví byl založen v roce 2011 v reakci na světovou finanční krizi. Dosud sídlil v Londýně, avšak kvůli brexitu se musel přesunout. Nové místo nabídlo i Česko, ale na podzim 2017 členské státy rozhodly, že agentura poputuje do Paříže. Úřad působí jako regulátor bankovního sektoru v EU a jeho úkolem je mimo jiné formulovat a koordinovat bankovní pravidla.

Ze zjištění hessenské zemské banky Helaba (centrálu má ve Frankfurtu) vyplývá, že ve velkoměstě nad Mohanem sedí nebo sedět chce i tak 12 velkých poskytovatelů finančních služeb, mezi nimi například Goldman Sachs, JP Morgan či Morgan Stanley. Souvislost s těmi, kdo tam chtějí svůj byznys posílit nebo budovat od píky, se dá hledat v brexitu, připravovaném na jaro přespříštího roku. Poradci z EY dodávají, že Dublin se těší na příští působení 13 velkých hráčů (viz graf), kdežto Paříž se dostane maximálně na počet 4, byť včetně velkého domu HSBC. Pořád je to ale méně, než se očekává v Lucemburku.

Počet poskytovatelů finančních služeb po odchodu Británie z EUPočet poskytovatelů finančních služeb po odchodu Británie z EUautor: EY

Paříži budiž útěchou, že ze jmenované čtveřice patří 3 místa BNP Paribas, Société Générale a Credit Agricole, což jsou, proti Frankfurtu, opravdu hráči světového formátu. Že jde o domovské peněžní ústavy, je věc jiná.

V kategorii „too big to fail”, neboli „příliš velké na to, aby padly”, se může Londýn také po brexitu chlubit trojicí (Barclays, Royal Bank of Scotland, Lloyds Banking Group, čtvrtou je do Pažíže mířící HSBC), kdežto Franfurt se smí nanejvýš ohánět značkou Deutsche Bank. Toto prosté srovnání dává za pravdu těm, kdo jsou přesvědčeni, že londýnská Citi po odchodu Spojeného království z unie na významu neztratí.

Zajímavé je i porovnání počtu pracovních příležitostí, které konkurenti ve finanční branži na jednotlivých štacích nabízejí. Čistě početně má na kontinentu navrch Paříž, vykazující 147 tisíc pracovníků (viz graf). Frankfurt je zhruba na polovině. V prospěch města nad Seinou mluví velké zastoupení pojišťoven, v Německu se Allianz a zajišťovna Munich Re nacházejí v Mnichově.

Pracovní místa ve finančním sektoru (banky, pojišťovny, správci majetku)Pracovní místa ve finančním sektoru (banky, pojišťovny, správci majetku)autor: Helaba

Frankfurt se přesto nemusí bát, že by ho nezdar v klání o EBA připravil o atraktivitu a renomé. Zůstane mu výhodná strategická poloha v zemi, stále považované za motor ekonomiky EU. A má potřebnou infrastrukturu, z letiště je to do centra přibližně čtvrthodina. Lákat může, zatím, na nízké nájmy. Ty dosahují u kanceláří v Paříži až 65 eur za metr čtvereční, Frankfurt je zhruba o 20 eur levnější. Platí ovšem, že ceny u realit rostou momentálně v Německu nebývalou měrou.

Jistotou zato je, že nad Mohanem je a zůstane Evropská centrální banka. Pokud je někde koncentrace rozhodovacích pravomocí a relevantních výstupů, je to v ní. Stačí si vzpomenout na finanční a dluhovou krizi, v níž se velké banky a státy topily, až z ní vybruslily právě s pomocí ECB.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek