Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cena jediného bitcoinu může stoupnout až na 40 milionů korun. Komentář Lukáše Kovandy

Cena jediného bitcoinu může stoupnout až na 40 milionů korun. Komentář Lukáše Kovandy

Kryptoměna Bitcoin pokořila další rekord. Jeden bitcoin se tak dnes ráno poprvé v historii prodával za cenu převyšující 12 tisíc dolarů, za bezmála 280 tisíc korun. Dopoledne pak přidal dalších 500 dolarů. Jsme svědky mohutného celosvětového přílivu kapitálu zejména do bitcoinu a částečně některých dalších kryptoměn.

Otázka pochopitelně zní, zda bude bitcoin ve svém současném dramatickém cenovém růstu pokračovat. S velkou slávou minulý týden dosáhl hranice 10 tisíc dolarů a za pár dní je o další více než dva tisíce dolarů dražší. To je nevídané.

Jen blázen by teď vyloučil výraznou korekci. Zrovna tak ale jen zaujatý člověk může jistojistě tvrdit, že je to bublina. Nikdo neví. V přímém přenosu sledujeme globální on-line jízdu, která nesnese žádnou historickou paralelu a která – a to jistojistě říct opravdu lze – vstoupí do učebnic, ať už dopadne jakkoli.

Cena určitě může ještě vystoupat. Pokud by se bitcoin rozšířil tak jako Facebook, tj. měl jednoho dne 2,1 miliardy uživatelů, znamená to, že při maximálním možném vytěženém objemu bitcoinů, což je zhruba 21 milionů kusů, bude průměrně připadat na jednoho uživatele setina bitcoinu.

Přitom čistá hodnota finančního bohatství na obyvatele v Česku činí dnes zhruba 400 tisíc korun. Předpokládejme, že v budoucnosti bude – tak jako v průměru ve světě – připadat setina bitcoinu i v průměru na jednoho Čecha. Setina bitcoinu by tedy odpovídala dnešním 400 tisícům korun.

Jeden bitcoin má tedy po tomto hrubém kupeckém počítání potenciál nabýt hodnoty až 40 milionů korun v dnešních cenách. Nelze tedy vyloučit, že každý Čech, který dnes vlastní 25 a více bitcoinů, se časem zařadí mezi tuzemské miliardáře, po bok Petra Kellnera či Andreje Babiše. Stejně tak ale nelze vyloučit ani to, že bitcoin bude časem celkem bezcenná změť písmen a čísel. Třeba proto, že jej zastíní jiná kryptoměna.

Investování do bitcoinu není „investice“ v pravém smyslu slova, není to ani spekulace. Je to čirá sázka. Ale i pro řadu Čechů zatím hodně výnosná sázka.

Autor je hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek