Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Černý Petr pro hrobníka vlády. Komentář Bohumila Pečinky

Černý Petr pro hrobníka vlády. Komentář Bohumila Pečinky

Vládní krize v této fázi připomíná známou karetní hru z dětství zvanou černý Petr. Důležité v ní není vyhrát, ale neprohrát. Přesněji řečeno nebýt tím, komu v ruce zůstane karta s vyobrazením černého Petra.

 
 

Černým Petrem v době vládní krize je označení rozbíječe vládní koalice. Přestože deset milionů lidí v Česku cítí, že česká vládní koalice je mrtvá, vedou šéfové dvou hlavních vládních stran poziční boje o to, kdo bude nakonec hrobníkem vlády. Hrají jen o dobrou pověst? Ne, chybějí jim síly na větší manévr. Vyvolat dobrý dojem před voliči je totiž taková předčasná koncovka celé vládní krize.

Například Andrej Babiš ještě minulou středu ve sněmovně prohlašoval: „Není nejmenší důvod, abych rezignoval, a nebudu rezignovat. Můžete mě i zabít, ale nebudu rezignovat! Takovou radost vám neudělám.“ V jeho tvrdém postoji jej před odletem do Číny podpořil také prezident Miloš Zeman. A dnes?

Babiš pohotově zjistil, že spojenectví se Zemanem a čelný střet s veřejností, ať už na náměstích nebo sociálních sítích, mu ubírá body. Proto otočil, připustil svůj konec a následně navrhl své nástupce a začal se chovat jako nejstátotvornější politik na světě. Zatím to vychází. Premiér včera přijal návrh, aby na ministerstvo financí přišel Ivan Pilný. Babišova taktika dnes zní: Můžu odejít, ale nikdy ministerstvo financí nepustím – tak mi na něm záleží.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek