Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čeští politici okamžik pro přijetí eura už propásli, nyní by o tom už měli rozhodnout občané v referendu. Glosa Jiřího Štefka

Čeští politici okamžik pro přijetí eura už propásli, nyní by o tom už měli rozhodnout občané v referendu. Glosa Jiřího Štefka

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka je Česká republika „v obecné rovině“ na přijetí eura připravena a zvládla by jej. Vadou na kráse je prý jen propastný rozdíl mezi námi a eurozónou v oblasti cen a příjmů a nedokončená bankovní unie. Skutečně jen toto? Oněch překážek či vad na kráse je totiž mnohem více, a proto pokud má-li Česko jednou platit eurem, mělo by se tak stát na základě rozhodnutí obyvatel v referendu.

 
 
 
 

Jsem si samozřejmě vědom faktu, že když se Češi v roce 2004 poměrně výraznou většinou vyjádřili pro vstup do Evropské unie, zavázali se i k tomu, že jednou přijmou společnou evropskou měnu. Jenže od té doby uteklo mnoho času a stalo se ještě větší množství událostí. Zkrátka EU současnosti už dávno není EU v roce 2004. Před třinácti lety nikdo z našinců nic netušil o příchodu velké hospodářské krize, po níž musela (nejen) eurozóna zachraňovat své členské státy desítkami a stovkami miliard eur, chystala miliardové eurovaly, atd.

Ale zpět k argumentu Jiřího Rusnoka ohledně propastného rozdílu mezi příjmy Čechů a obyvatel eurozóny. Ano, v tom má guvernér naprostou pravdu. Ale zcela se mýlí, když říká, že při současném růstu (a při stagnaci eurozóny) platů se Češi přiblíží západním bohatým státům za čtyři až pět let.

Připomeňme si několik skutečností. Mzdy v Česku za poslední rok rostly o necelých šest procent jen proto, že se zvýšila minimální mzda a stát plošně přidal svým zaměstnancům. V řadě soukromých podniků se přidávalo mnohem méně, anebo se dokonce nepřidávalo vůbec už několik let. Zároveň je potřeba a do omrzení zopakovat fakt, že plné dvě třetiny českých zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou a takzvaný medián, který dělí zaměstnance dle výše příjmů na dvě stejné skupiny, je zhruba o čtyři tisíce korun nižší.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.