Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropa v pasti: Turecko má teď systém à la Putin, EU tam už nic nezmůže. Glosa Viliama Bucherta

Evropa v pasti: Turecko má teď systém à la Putin, EU tam už nic nezmůže. Glosa Viliama Bucherta

Turecký politolog Umut Özkirimli ve svém loňském článku pro web VoxEurop připomněl slova legendárního Leonarda Cohena z jeho písničky Anthem: “There is a crack in everything (Ve všem je nejaká skulina)”. A ptal se u toho, zda je skulina ve zdi, kterou by se do Turecka mohla dostat demokracie. Po nedělním referendu, jehož výsledek posílil autoritářského prezidenta Erdoğana, už víme, že skuliny byly dál v této zemi utěsněny. Do pasti se tím dostala především Evropa – s Tureckem spolupracovat musí, ale ovlivnit ho moc nemůže.

Výsledek tureckého referenda byl nakonec poměrně těsný – pro posílení ústavních pravomocí prezidenta (dnes Recepa Tayyipa Erdoğana) hlasovalo 51,4 procenta zúčastněných voličů. Jenže “těsnost” hlasování pro Evropu neznamená vůbec nic – turecká vládní moc už dávno osciluje mezi různými variantami autoritářského režimu. Ta brutálnější varianta teď dostala zelenou.

Pro Evropu toto rozhodnutí znamená, že ještě více ztratí možnost nějak zásadně ovlivňovat rozhodnutí a postupy Turecka.

Problematické pro země EU po referendu zejména je, že s nimi nebude mít kdo na Turecko “zatlačit”. Americký prezident Donald Trump se do toho nepohrne, protože Ameriku více zajímá vojenská angažovanost ankarské vlády ve válkách v Sýrii a Iráku i to, že slouží jako protiváha jadernými ambicemi nabitého Íránu a vrátila se k spolupráci s Izraelem. Pokud se nestane něco výjimečného, na Erdoğana nebudou útočit ani Rusko a Čína. Evropa v tom zůstala sama a přiznejme si, že její síly na vynucení reálných změn v Turecku nestačí.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek