Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francouzské volby: Vyhrál Obama nebo Napoleon? Komentář Petra Sokola

Francouzské volby: Vyhrál Obama nebo Napoleon? Komentář Petra Sokola

S trochou nadsázky se dá napsat, že největším překvapením francouzské volební neděle bylo vítězství francouzských hokejistů nad Finskem v rámci domácího světového šampionátu.

 
 
 

Podle očekávání se totiž nakonec opravdu prezidentem stal Emmanuel Macron. Francie má nejmladšího prezidenta v historii, o němž vlastně nikdo moc neví, co od něj čekat. Jak naznačila autorka jeho nedávno napsaného politického životopisu, osmý prezident páté francouzské republiky je i pro lidi ze svého okolí velkou neznámou. Navenek velmi společenský, ve skutečnosti ale uzavřený a vlastně pro okolí nečitelný.

Na oslavě vítězství mu hrála evropská hymna, jeho teprve rodící se hnutí se čerstvě přihlásilo k liberální stranické rodině, ale vlastně ani nevíme, koho jmenuje novým francouzským premiérem a jak chce dosáhnout na většinu v Národním shromáždění v parlamentních volbách příští měsíc.

Za své vítězství ale každopádně vděčí odvaze, s kterou odešel z vládní, socialistické administrativy a na vlastní pěst zkusil něco, co se zdálo před rokem jako utopie – zabojovat o Elysejský palác a uspět. Našel si schopné zákulisní hráče v čele s bývalým šéfem Evropské banky pro obnovu a rozvoj Jaqusem Attalim a dokázal využít rozvrat socialistické levice i skandál hlavního kandidáta republikánské pravice.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek