Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GLOSA: Sobotka chce vybrat nástupce Mládka mezi věrnými na sjezdu. Snad nebude myslet jen na volby

GLOSA: Sobotka chce vybrat nástupce Mládka mezi věrnými na sjezdu. Snad nebude myslet jen na volby

Oproti mediálnímu humbuku, který nastal po pondělním prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky, že navrhne prezidentovi odvolání prostořekého, nekomunikativního a arogantního ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, působí výstup po jednání na Hradě jako selanka. Prezident souhlasí s Mládkovým odchodem a je prý pro, aby post dočasně převzal právě Sobotka. Ten Sobotka, který se chystá na sjezdu ČSSD o druhém březnovém víkendu v Brně obhájit předsednický post a zavelet se svou družinou směrem k podzimním parlamentním volbám.

Poselství jsou dvě. Prezident zjevně nekývnul ani na jednoho z adeptů na ministerské křeslo, o nichž se v uplynulých dnech spekulovalo. Státní tajemník pro EU Tomáš Prouza měl u Hradu škraloup dopředu, náměstek Jiří Havlíček by sice byl určitou zárukou kontinuity, ale právě že jen do voleb. A otázkou je, zda přišla vůbec řeč na exministra Urbana…

Pověření Sobotky a řešení Mládkova nástupce po sjezdu má logiku. Předně se může pustit do rozhýbání telekomunikačního trhu podle vlastních představ, třebaže to silně zavání úlitbou pro voliče. A pokud zůstane Sobotka v čele strany a stane se volebním lídrem, bude se chtít obklopit sobě věrnými. Z nich si může vybrat, kdo usedne na rezortu průmyslu a obchodu do voleb a případně také po nich.

Furiantské řešení za situace, kdy zjevně nejsou lidi, má však jedno slabé místo. Jsou jím politické motivy, nikoli obsahové. Ministerstvo průmyslu a obchodu mělo ve výhledech a strategiích nad rámec jednoho volebního období vždy rezervy. Pokud už musel Mládek padnout, bylo by fajn načrtnout i hospodářskou linii. Čili nemyslet pouze na to, který muž či žena mají šanci projít na sjezdu a na Hradě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek