Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hackerství je byznys, musíme se naučit dodržovat hygienické návyky

Hackerství je byznys, musíme se naučit dodržovat hygienické návyky

Wikileaks zveřejnil 8000 dokumentů o hackerských praktikách CIA. Tento na první pohled šokující titulek je ale ve své podstatě jen odrazem běžné reality a v zásadě ničím výjimečným. Zpravodajské služby totiž z principu věci získávají informace pomocí všech možných nástrojů, čili by nás nemělo překvapovat, že to v rámci své práce a kompetencí dělají.

Uniklé dokumenty hovoří o hackerských technikách používaných k průnikům do telefonů, televizorů a dalších IT zařízení, které jsou pak využívány pro shromažďování informací. Ani toto pro nás není novinka a stačí si připomenout třeba aféru masívních odposlechů německých špiček včetně samotné kancléřky Merkelové, které před několika lety tvrdě zasáhlo Německo-Americké vztahy. Od té doby mimochodem členové německé vlády nebo vysocí státní úředníci při cestách do USA používají jen jednorázové telefony, které se po návratu delegací ničí. Pozoruhodné bezpečnostní řešení, leč pro běžného smrtelníka těžko použitelné.

Co mne na zprávě zaujalo, je započaté vyšetřování způsobu, jak se tyto dokumenty z agentury dostaly. Po úvodní tezi, že za to mohou cizí zpravodajské mocnosti (tušíme že Ruské či Čínské, samozřejmě), si zřejmě CIA uvědomila, že to by její pověst ještě více poškodilo. Odhalila tedy zřejmou příčinu, že za ztrátu může neloajální zaměstnanec, ostatně tak jako vždy v těchto případech. Obdobně i za úniky dat z komerčních firem velmi často mohou neloajální nebo nezodpovědní zaměstnanci. Jak bude CIA nyní hledat konkrétního viníka? Překvapivě k tomu nepoužije žádné moderní technologie, svoji IT infrastrukturu, sofistikované nástroje, ale bude vyslýchat 1000 lidí, kteří se potenciálně mohli k těmto dokumentům dostat. Vypadá to, jako by CIA neměla dobře zmapované kdo, kdy a jak pracuje s jejím know-how.

Je potřeba si uvědomit, že takové hackerské praktiky nepoužívá pouze CIA a jiné zpravodajské služby, ale z kybernetického zločinu se pomalu stává velice výnosný byznys, kterým se živí ohromné množství lidí na celém světě. Se stoupajícím množstvím zařízení připojených na internet (dříve to byly jen počítače, později telefony, nyní se postupně dostáváme ke spotřební elektronice, autům a trendem bude zřejmě i tzv. internet věcí) významně stoupá množství na dálku napadnutelných cílů a s tím související potenciální problémy. Lidé si bohužel často neuvědomují, že je třeba se o tyto elektronické zařízení také starat a že jejich používání nese sebou jistá rizika.

V oblasti kybernetické bezpečnosti se budeme muset naučit dodržovat také základní hygienické návyky. Stejně jako si po příchodu domů umýváme automaticky ruce, a kolektivně tak předcházíme infekčním nemocím jako je třeba žloutenka, je třeba i ve vztahu k IT spotřební elektronice vybudovat základní hygienické návyky. A kdybychom začali třeba zdánlivým detailem, že budeme svá zařízení udržovat vždy aktuální (a tím nemyslím jen operační systém, ale i aplikace v něm nainstalované), byl by to významný krok vpřed. Bohužel celá řada zranitelností, které byla zveřejněna již před mnoha lety, jsou stále masivně využívána díky tomu, že uživatelé se rozhodli svá zařízení ponechat bez aktualizací. Nebuďme ke kybernetické bezpečnosti lhostejní a pohodlní, způsobujeme tím problémy sobě i ostatním.

Autor je technickým ředitelem společnosti SODAT 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek