Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Handrkování o funkce Evropskému parlamentu nepomáhá. Komentář Lucie Bednárové

Handrkování o funkce Evropskému parlamentu nepomáhá. Komentář Lucie Bednárové

Evropský parlament vybírá svého předsedu a do poslední chvíle není zcela jasné, kdo v ostré konkurenci uspěje. Důležitější než vítěz je ale spíš dojem, který poslanci svým chováním vysílají k voličům. 

Tajani, Pitella nebo Verhofstadt? Tito tři muži si dlouho drželi největší šanci uspět a zasednou v čele Evropského parlamentu – dokud lídr evropských liberálů Verhofstadt z volby ještě před prvním kolem překvapivě nevycouval a nepostavil se za šéfa evropských lidovců Tajaniho. Závěrečné klání, na jehož rozuzlení si budeme muset počkat možná až do večerních hodin, se proto ponese v ryze italských barvách.

Evropský parlament je jednou z klíčových institucí EU a jeho předseda navzdory všem pochybnostem není bez vlivu – instituce stále hlasitěji mluví do celé řady důležitých témat, jako je rozpočet EU nebo migrace. I tak je ale celkem jedno, kdo v dnešním souboji zvítězí – zda bývalý Berlusconiho mluvčí Antonio Tajani, nebo dlouholetý europoslanec Gianni Pitella. Dojem, který dnešní volba zanechá, je totiž mnohem podstatnější.

Ze Štrasburku v posledních dnech neustále přicházejí zprávy o tom, jak jednotliví favorité kličkují, v tajnosti (i před svými spolustraníky) domlouvají zákulisní dohody, slibují hory doly a jsou ochotní za pár hlasů prodat i své přesvědčení. Zasvěcenci a dokonce i samotní europoslanci, kteří jsou těmi, kdo předsedu europarlamentu vybírají, si kvůli tomu stěžují na nepřehlednost celé situace a přiznávají zklamání z nečekaných obratů některých politiků. Jaký obrázek si pak asi musí udělat obyčejní voliči?

Evropský parlament je jediná instituce EU, která je přímo volená. Často se potýká s kritikou, že je nepružný, chce být při všem a jeho provoz je příliš nákladný. Ať už je to pravda či ne, handrkování o funkce mu v době, kdy se hraje o budoucnost celé Evropy, v žádném případě nepomáhá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek