Kam jdeme? Komentář Jana Žůrka

Jan Žůrek

Je to už 27 let, co jsme radostně cinkali klíči na Letenské pláni. Hodně věcí se změnilo, letošní brzký nástup arktické zimy tak trochu symbolizuje i mrazivé pocity některých z nás. Zdá se, že liberální demokracie přestává být v kurzu, lidé víc a víc naslouchají populistickým vůdcům a nevadí jim jejich autoritářské záměry.

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách odráží tento trend. Málokdo to předvídal, teď se však analytici předhánějí v rozborech, proč k tomu došlo. Dělníci bílé pleti žijící v „Rezavém pásu“ USA, frustrovaní ze ztráty dobře placeného zaměstnání v automobilkách a z jeho náhrady hůře placenými místy v hypermarketech nebo skladech, slyší na sliby, že se všechno vrátí zpět. Zavedou se cla vůči dovozu z Číny, což povede k obnovení továren s kvalifikovanými pracovními místy. Tomu asi málokdo věří, přesto tito lidé dali hlasy kontroverznímu miliardáři, představiteli elit, které budí v jejich prostředí odpor.

Jan Žůrek

Jan Žůrek je jedním ze dvou zakladatelů KPMG v Praze. Má rozsáhlé zkušenosti s poradenstvím pro nadnárodní i české firmy. Je prezidentem České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj.

K citelnému rušení míst v průmyslu dochází v západní Evropě, ale i USA přes čtyřicet let – hlavně v hornictví, hutnictví, těžkém strojírenství nebo v textilním průmyslu. Margaret Thatcherová čelila už v polovině osmdesátých let ve Velké Británii dlouhé hornické stávce. Přesto tyto restrukturalizace nevedly k volebním úspěchům demagogických vůdců stojících mimo zavedené centristické strany. Proč teď?

sinfin.digital