Zeman i Klaus v „politickém důchodu“. Blíží se unikátní situace s pikantním nádechem

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Už za tři týdny se Česká republika dostane do situace, kterou ve své historii ještě nezažila. Vedle nového prezidenta Petra Pavla bude mít ještě hned dva exprezidenty, shodou náhod navíc oba s výrazně extrovertním vystupováním. O tom, zda se nově vzniklé duo exprezidentů Klaus-Zeman stane dvojicí vyhledávaných komentátorů, ovlivňujících politické dění, rozhodne především postoj Miloše Zemana. Každopádně představa Klause se Zemanem, jak v televizním studiu hodnotí kroky nového prezidenta nebo celé vlády, má už dnes pikantní nádech.

Naplnění této představy závisí na tom, zda se Miloš Zeman rozhodne jít po odchodu z funkce Klausovou cestou, nebo zvolí úplně jiný způsob své „postprezidentské existence“. To, jak Václav Klaus dnes prezentuje své názory, je totiž minimálně ve středoevropském prostoru poměrně unikátní.

Například v Rakousku a Německu bývá zvykem, že exprezidenti se k aktuálnímu dění příliš nevyjadřují, a už vůbec ne podobně aktivistickým způsobem. Bývalý rakouský prezident Heinz Fischer sice občas veřejně vystupuje, ovšem drží se pouze velmi obecných, státnických vyjádření (ve smyslu pozice Rakouska ve světě), nejedná se o žádnou kritiku těch, kteří Rakousko dnes vedou.

„V Rakousku je nepsaným zákonem, že exprezidenti nekomentují politiku svého nástupce – a už vůbec ne negativně,“ napsal INFO.CZ rakouský novinář Manfred Maurer. V rakouských dějinách není mnoho příkladů, kdy by prezident nedosloužil až do smrti, pokud se tak stalo, bývalá hlava státu se vždy s kritikou vlády nebo nového prezidenta držela zpátky. Toto nepsané pravidlo politické kultury platilo i v době, kdy byl v letech 1986-92 rakouským prezidentem velmi kontroverzní Kurt Waldheim, obviňovaný z účasti na nacistických represáliích.

Waldheimův předchůdce Rudolf Kirschläger (zemřel v roce 2000) však podle Maurera svého nástupce ani jednou přímo nekritizoval, i když se mu to jako sociálnímu demokratovi doslova nabízelo. Kritiku nechal na těch, kdo jsou v politice aktuálně činní. Podobně se dnes chová rakouský exprezident Fischer nebo jeho německý kolega Joachim Gauck.

sinfin.digital