Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KOMENTÁŘ: Dalíkovo propuštění je dobrá zpráva. V Česku ještě existuje spravedlnost

KOMENTÁŘ: Dalíkovo propuštění je dobrá zpráva. V Česku ještě existuje spravedlnost

O lobbistovi Markovi Dalíkovi si můžete myslet, co chcete, ale jeho propuštění z vězení není překvapení. Je naopak potvrzením, že se v Česku pořád ještě můžete domoci spravedlnosti. Nejvyšší soud nemá jinou možnost než rozsudek zrušit. Proces s ním nebyl spravedlivý a je zásadním porušením judikatury Evropského soudu pro lidská práva, jak například loni v září napsal týdeník Euro.

Dalíka odsoudili za to, že si v roce 2007 údajně třikrát řekl o téměř půlmiliardový úplatek za nákup obrněných transportérů. Lobbista nejdřív čelil obžalobě z podvodu, ale poté byl odsouzen za nepřímé úplatkářství k pěti letům ve vězení. Odvolací soud ovšem změnil kvalifikaci z úplatkářství zpět na podvod a Dalíkovi trest snížil o jeden rok, kdy využil nového trestního zákoníku, který počítal s o něco nižší trestní sazbou.

Problémem je právě trestní kvalifikace. Dalíkovi advokáti se připravovali na obhajobu proti obvinění z úplatkářství. Změnou kvalifikace na poslední chvíli se soud dostal do rozporu s rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva a nedal Dalíkovi šanci na obhajobu. Souzený totiž musí být na rekvalifikaci trestného činu upozorněn s předstihem. A to se bez jakékoliv pochybnosti nestalo.

„Není přístupné, aby se o tom dozvěděl až poslední den soudního jednání, či dokonce z rozsudku samotného,“ řekl před časem Euru právník Tomáš Gřivna. Dovolání nejvyššího státního zástupce, který pro Dalíka žádal ještě vyšší trest, je v podstatě výsměchem spravedlnosti a do určité míry může být vnímáno jako vytváření nátlaku.

Otazníky visí i nad předloženými důkazy. Výpovědi obou korunních svědků se viditelně rozcházely a soud opomenul i některé důkazy, které svědčily v Dalíkův prospěch. Například spis rakouské prokuratury, která vyšetřovala nákup Pandurů na Slovensku a roli lobbistů, které se schůzek účastnili. Nikdo z aktérů tehdy nebyl odsouzen. Předseda Senátu Pražského vrchního soudu Martin Zelenka spis rakouské prokuratury jako důkaz nezamítl, ale také nepřipustil.

Když odložíte emoce, které rozsudek u některých z vás může Dalíkovo propuštění vyvolávat, tak uznáte, že Nejvyšší soud měl velmi jednoduchou práci. Pokud existuje elementární spravedlnost, tak rozsudek zruší. Pro lobbistu je to nepochybně dobrá zpráva. Ještě lepší zpráva by to ale měla být pro všechny, kdo nechtějí, aby české soudy postupovaly tak ledabyle jako v jeho případě. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek