Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komentář Jany Havligerové: Brexit není apokalypsa

Komentář Jany Havligerové: Brexit není apokalypsa

Britský dopis se žádostí o vystoupení z Evropské unie už je v Bruselu. Je to dlouho očekávaná událost, která fakticky nic nemění, a v dohledné době ani měnit nebude. Britové formálním aktem ovšem učinili krok do neznáma a strhli do něj i sedmadvacet svých partnerů. Apokalypsa to ale nebude. Velká Británie v podstatě oficiálně potvrdila krizi EU a partnerům řekla, poraďte si sami, my, Britové jdeme od válu.

Jestli si evropská sedmadvacítka s brexitem poradí a v jakém stavu ho přežije, se momentálně dá jen těžko odhadnout. Zvlášť když jsou zatím nejvíc slyšet negativní až téměř výhrůžné reakce. Shrnout se dají pod prohlášení předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, že Británie musí zaplatit svůj účet.

Zabývat se prioritně tím, že Británie by měla do společného evropského rozpočtu zaplatit ještě zhruba přes 1,5 bilionu korun – sumu spočítali experti komise –, je poněkud scestné. Daleko větší starost by evropští politici měli mít například o to, jestli Britové dál budou plnit bezpečnostní a obrannou roli a Spojené státy je v tomto smyslu budou i nadále vnímat jako reprezentanty celé Evropy.

Celý komentář si přečtěte na webu E15.