Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komentář Michaela Romancova: Trumpův klacek a ruský šok

Komentář Michaela Romancova: Trumpův klacek a ruský šok

Na počátku 20. století, když stál v čele USA Theodor Roosevelt, podniklo jeho takzvané Velké bílé loďstvo v letech 1907 až 1909 plavbu kolem světa. Byla to první americká demonstrace globálních ambicí a schopností. Námořní síla tehdy dodala váhu Rooseveltovu výroku, že k úspěchu pomůže tichá mluva a zdvořilé chování zejména tehdy, pokud máte v ruce pořádný klacek.

Americký útok na syrskou leteckou základnu rozhodně nebyl zdvořilý. Ale prezident Trump ukázal, že má pořádný klacek a je ochoten ho použít. Jeho mluva během prezidentské kampaně nebyla ani tichá, ani zdvořilá. Výpady proti establishmentu, slova uznání pro Putina a ruské počínání v Sýrii i na Ukrajině nebo kritika NATO, to vše mu přineslo globální pozornost a uznání od všech, kterým USA vadí. A že je jich mnoho!

Neuplynulo však ani sto dní a svět se nestačí divit. Zjišťuje, že v domácích věcech zatím nepříliš úspěšný prezident postupuje na poli zahraniční politiky (zatím) jinak, než se zdálo.

A těm, kteří ještě včera skandovali „Clintonová je válka, Trump je mír“, tuhne úsměv na rtech. Těžko říci, co konkrétního americký útok způsobí přímo v Sýrii, zda měl takovou razanci, aby nějak podstatně změnil situaci na tamních bojištích. Ale jeho symbolická síla byla mimořádná.

Celý komentář si můžete přečíst na webu E15.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek