Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komentář Petra Koubského: Zákon, který neměl vůbec vzniknout

Komentář Petra Koubského: Zákon, který neměl vůbec vzniknout

Je dobojováno. Ústavní soud zamítl návrh zrušit část novely zákona o hazardních hrách, která se týká blokování internetu. Ministerstvo financí zvítězilo.

Argumenty Ústavního soudu jsou poklidné a rozumné. Internetový hazard má vážné společenské důsledky a je třeba mu bránit. Blokování hazardu není totéž co cenzura a jeho provozování není totéž co uplatnění práva na svobodu projevu. Proti rozhodnutí o blokaci konkrétního webu se lze odvolat k soudu tak jako proti každému jinému správnímu řízení. Poskytovatelé připojení mohou nést odpovědnost nanejvýš za „podíl na protiprávním stavu“, takže se nemusejí bát trestů.

Zní to dobře. Zhruba jako: „Neboj se toho pejska, nekouše. A i kdyby, je očkovaný. A když skončíš v nemocnici, zaplatí to pojišťovna.“

Ústavní soud, jsa vrcholnou a slovutnou institucí našeho ústavního systému, vychází z nevysloveného, a možná až podvědomého předpokladu, že žijeme ve slušné zemi, kde se ctí nejen litera, ale i duch zákona. Kde je zvůle moci vzácnou výjimkou, a dojde-li k ní, postižený se dovolá nápravy. Jestli v takové zemi skutečně žijeme, je věc názoru a momentální zkušenosti každého z nás. Jisté však je, že v ní nemusíme žít věčně. Poměry u nás a v Evropě jsou teď všechno, jen ne stabilní.

Celý komentář si můžete přečíst na webu E15.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek