Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KOMENTÁŘ: Zeman na sjezdu ČSSD nezklamal: zúčtoval se zrádci a nabádal jednat o vládě

KOMENTÁŘ: Zeman na sjezdu ČSSD nezklamal: zúčtoval se zrádci a nabádal jednat o vládě

Éra mezi lety 1993 a 2002 byla heroickým obdobím novodobých dějin sociální demokracie. Pak se ale ČSSD proměnila ve stranu podrazáků. Konkrétně zaútočil na Vladimíra Špidlu a Bohuslava Sobotku. Tak nějak by se dal shrnout projev prezidenta Miloše Zemana na sjezdu sociální demokracie v Hradci Králové. Delegáty vyzval, aby strana jednala s hnutím ANO o vládě, zároveň je ale varoval předtím, aby jim šlo jen o funkce. „Touhou po funkcích ČSSD klesla na dnešních sedm procent, namísto toho, aby pracovala pro republiku, pracovala pro funkcionáře,“ zdůraznil Zeman. Podle něj je ČSSD jediná strana, která neměla kandidáta na prezidenta, neví, zda jít do vlády nebo opozice a neví, kdo bude jejím předsedou.

Ostře se Zeman vymezil především proti poslednímu předsedovi sociální demokracie Bohuslavu Sobotkovi. De facto ho označil za hlavního viníka krize ČSSD. Nevýrazný předseda nese podle Zemana odpovědnost za volební propadák. Tuto tezi podpořil tvrzením, dle kterého voliči neznají funkcionáře strany, nýbrž si ji spojují pouze s jejím šéfem. „Osm a půl milionu lidí zná jen předsedu, který je buď dokáže strhnout a má charisma, anebo to nedokáže, protože je mírně řečeno nepřitažlivý, nebo dokonce odpudivý,“ pravil Zeman před delegáty 40. sjezdu ČSSD, který se koná v Hradci Králové ve stejném kulturním domě, kde byl Zeman před pětadvaceti lety zvolen do čela ČSSD.

Ostatně se k této události v závěru projevu vrátil. Podle něj šlo o heroické období, které skončilo zradou a závistí. „A díky tomu i pádem,“ zdůraznil. Explicitně v této souvislosti jmenoval svého nástupce v čele strany Vladimíra Špidlu. Že ho tehdy v čele strany preferoval, označil před delegáty sjezdu za jednu ze svých největších politických chyb. „Nebudu proto dneska na nikoho z kandidátů ukazovat prstem, nechci tuto svou chybu opakovat,“ řekl Zeman. Podle něj to Špidla tehdy lidsky neunesl a poškodil sociální demokracii.

Zeman se tak opět vrátil ke zpackané prezidentské volbě z roku 2003 a potvrdil, že neodpouští. Přitom je třeba připomenout, že Špidla pro své tehdejší počínání zdůvodnění měl. Bylo jich několik. Předně - před sněmovními volbami v roce 2002 odmítl pokračování politiky na půdorysu opoziční smlouvy. Jejím architektem přitom nebyl pouze Václav Klaus, nýbrž také právě Miloš Zeman. Špidla se zkrátka řečeno obával, že by se Zeman na Hradě mohl pokoušet o obnovu spojenectví s občanskými demokraty. „Ty obavy byly, aby se neobnovila nějaká forma opoziční smlouvy,“ cituje Pavla Rychetského Erik Tabery v knize Hledá se prezident. Podle něj to navíc nebyly obavy liché.

A pak je tu ještě jeden důvod. Opět o něm mluvil Pavel Rychetský, tentokrát v knižním rozhovoru s novinářem Tomášem Němečkem. Zkrátka řečeno, Špidlovi vadila Zemanova náklonnost k alkoholu. „Jestli něco Vladimír podvědomě, instinktivně, iracionálně odmítá a nenávidí, pak alkohol v jakékoli podobě. Uvědomte si, že jsme měli za sebou čtyři roky Zemanovy vlády, kdy nelze nepřipomenout dva momenty. Za prvé, každé úterý ráno pracovní snídaně předsednictva vlády v Kramářově vile, kde dostáváme párky a míchaná vajíčka a Miloš snídá jednu becherovku a dvě plzně. A za druhé, od jisté doby – netvrdím, že od počátku, ale zhruba od druhé poloviny funkčního období vlády – bývá schůze vlády přerušena polední přestávkou s obědem, po němž se podává koňak,“ vzpomíná Rychetský.

Pokud dneska Zeman mstivě ukazuje na své některé oponenty, působí skoro komicky, když současně sociální demokraty vybízí k tomu, aby se svých názorových protivníků nezbavovali. Jeho projev na sjezdu totiž ve svém celku nebyl ničím jiným, než zúčtováním se všemi, kteří ho v památném a pro něj ještě pořád nezapomenutelném roce 2003 odmítli podpořit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek