Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komentář: Zrušení roamingových cen bylo chybou. Operátoři už kvůli tomu začali zdražovat

Odstranění roamingových cen Bruselem se tváří jako hospodářské, „protržní“ opatření, ve skutečností je to jen populismus, za nějž zaplatí spotřebitelé. Ostatně jako za všechny regulace cen.

 
 
 
 

V první řadě se jedná o růst cen a omezení služeb: V Norsku, které se cenovou regulací musí také řídit, ačkoliv není členem EU, se v prvním pololetí letošního roku ceny mobilních služeb zvýšily o 66 procent. V Dánsku si kvůli regulaci průměrný zákazník připlatí zhruba 60 eur ročně, včetně těch, kteří do zahraničí nejezdí. Kvůli regulaci britský mobilní operátor Three zvýšil svým 900 tisícům zákazníků měsíční účet o pět liber, 700 tisíc uživatelů předplacených služeb bude muset nově utratit alespoň 20 liber měsíčně pro zachování úrovně benefitů.

Součástí regulace roamingu je i ustanovení o možnosti omezit nadužívání mobilních služeb v zahraničí za domácí ceny. Pokud jezdíte do zahraničí často, může vás operátor vyzvat k tomu, abyste zahraniční čerpání služeb přestali „nadužívat“ a začali si za ně připlácet, jak učinil například slovenský operátor Orange.

S každou regulací cen jdou ruku v ruce dva typy jevů. Ty první jsou dobře viditelné na první pohled – zde jde o „levnější“ ceny pro lidi, kteří krátkodobě cestují na dovolenou. Fajn. Pak tu ale máme jevy, jež na první pohled vidět nejsou, ale o to zásadnější a dlouhodobější problémy způsobují.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.