Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kreml a Asad dostali přes prsty, naděje na mír v Sýrii vzrostla. Komentář Pavla Novotného

Kreml a Asad dostali přes prsty, naděje na mír v Sýrii vzrostla. Komentář Pavla Novotného

Svět poprvé zahlédl amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zmizel klaun Trump z reality show jednou provždy?

Americký útok na syrskou základnu čekal málokdo. Unavený svět si příliš zvykl na cynismus Kremlu i bezostyšnost režimu Bašára Asada. A také váhavost Bílého domu za prezidentování Baracka Obamy.

Rezoluce OSN kritizující Moskvu a syrský režim se proto opět chystaly rutinně padat pod stůl, vyšetřovací komise už už najímaly experty, kteří by viníka chemického útoku z města Chán Šajchún nakonec raději neoznačili. Za pár dní by se na stovku mrtvých zapomnělo, vždyť přece nikdo neví, komu ty chemické zbraně patřily, že…

720p 480p 360p 240p
USA útočily v Sýrii

Šest desítek dnes vypálených amerických střel vrátily svět do časů, kdy státníci hodnoty alespoň předstírali. Zločiny co nejlépe maskovali a globálně uznávaná pravidla nezesměšňovali (a když, tak potajmu). Dnešní Trumpův útok je v tomto ohledu hazardním, přesto ospravedlnitelným krokem „zpět“, vážně míněnou snahou o návrat ke starému pořádku. Snahou o zachování elementárních pravidel, které je za jistých okolností třeba vynutit silou. Většina blízkovýchodních vládců stejně jako Rusko rozumí především síle. Vojenské moci toho, kdo ji reálně má. A Spojené státy ji – na rozdíl od EU, či OSN - mají.

Moskva musí zavrčet, možná kousnout, ale třetí světovou válku nezačne. Pragmaticky se zařídí a možná i usměrní svého syrského vazala Bašára Asada, který je na vnějších sponzorech závislý.

Slovy jestřábů: raketového útoku bylo třeba k tomu, aby se Sýrie posunula k míru. Bylo nutné stanovit hranice.

Západ navíc poprvé spatřil nového prezidenta Spojených států. Po festivalu infantilních šklebů a populistických dekretů bizarního klauna Trumpa zahlédl tvář amerického vůdce. Republikána když ne starého, tak povědomého střihu. Svět se po dnešku zdá opět pochopitelnější, i když ne bezpečnější.


 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek