Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Trumpušku nám nesahejte! Ruská média Trumpa milovala, pak ale vystřízlivěla. Komentář Olivera Adámka

Na Trumpušku nám nesahejte! Ruská média Trumpa milovala, pak ale vystřízlivěla. Komentář Olivera Adámka

Jestli byl prezident USA Donald Trump během loňské kampaně někde mimořádně oblíbený, pak v Rusku. Po jeho zvolení se v moskevské Státní dumě připíjelo šampaňským, ještě v březnu jej jako zápornou postavu vnímalo pouze 7 procent Rusů. Trumpova intervence v Sýrii však situaci zásadně změnila a současný kotrmelec ruských médií působí až úsměvně.

Ještě v lednu vzbudil Trump pozdvižení jedním dost nevšedním rekordem – během jediného měsíce se stal historicky nejčastěji zmiňovaným Američanem v ruských sdělovacích prostředcích. Objevil se hned ve 202 tisících článků, čímž s náskokem překonal i prezidenta Putina. Ten byl zmíněn 148 000krát, za ním následoval premiér Medvěděv, ukrajinský prezident Petro Porošenko a Putinův tiskový mluvčí Dmitrij Peskov.

Možná ještě pozoruhodnější je způsob, jakým se tehdy o Trumpovi v Rusku psalo a mluvilo v televizi. V sestřihu z několika ruských televizních pořadů, který vyšel na youtube kanálu Rádia Svobodná Evropa, o něm například mluví reportérka jako o „klukovi z Brooklynu, který si splnil sen.“ Amerika v něm podle ní získala tvář připomínající strýčka Sama z kultovní reklamy, který ukazuje prstem dopředu a ptá se „A co jsi ty udělal pro to, aby byla Amerika znovu velká?“.

V jiném pořadu na stanici Russia 1 moderátor popisoval, jak Trump „cracknul shnilý americký establishment na první pokus.“  Prokremelský profesor a ideolog Alexandr Dugin zase tvrdil, že Rusové Trumpa od začátku podporovali, věděli, co dělají a volby vyhrál jejich kandidát. A na asi nejpovedenějším výstřižku říká účinkující v ruské televizní show „Ruce pryč od našeho Trumpušky! To je náš poklad, na toho nám nesahejte.“

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek