Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nedělejme z Česka „Divoký východ“, dnešní právní úprava ohledně zbraní je dostačující. Komentář Petra Kolmana

Nedělejme z Česka „Divoký východ“, dnešní právní úprava ohledně zbraní je dostačující. Komentář Petra Kolmana

Ministerstvo vnitra údajně chce do měsíce předložit vládě návrh ústavního zákona, podle něhož by se mělo povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka. V populárních Otázkách Václava Moravce České televize to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Chce tak prý umožnit lidem intenzivněji se bránit proti teroristům.

Připomeňme si, že k loňskému 1. prosinci bylo podle ministerstva vnitra v Česku 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů, z toho téměř 241 tisíc mělo průkaz skupiny E k ochraně života, zdraví nebo majetku.

Registrováno bylo skoro osm set tisíc zbraní všech kategorií, z toho přes 350 tisíc samonabíjecích pistolí, pušek nebo revolverů. Takže dnešní ČR nedostatkem legálních zbraní rozhodně netrpí. Dále zde máme v oběhu spoustu zbraní nelegálních.

Ministr Chovanec rád opakuje, že legálně drženými zbraněmi bylo u nás spácháno jen minimum zločinů. Já bych si citované legální držení zbraní, pane ministře, zas až tak neglorifikoval. Notabene i vrah z Uherského Brodu vraždil své moravské spoluobčany legálně drženou zbraní. Ano, šlo o případ, kdy 63letý Zdeněk K. vypálil na skupinu 20 lidí, z nichž osm usmrtil.

Netradiční: Levice bojuje za zbraně

Paradoxně výše zmíněný Chovancův návrh přichází navzdory pokračujícím požadavkům Evropské komise na přísnější kontrolu zákonů o zbraních v EU. Netradiční je, že s návrhem přichází levicový politik, navíc z jinak „proevropské“ strany. Ve světě spíše zbraně do rukou obyvatel, respektive volnější pravidla pro tuto oblast, prosazují zejména pravicové strany a hnutí.

Nicméně v dnešním, postmoderním světě je už stále těžší říci, kdo a co je vlastně pravice a kdo levice. Takže v tom zas až tak zásadní rozpor ve finále nevidím. Ačkoliv mnozí občané a politici (zejména z pravice) přivítali návrh MV ČR s radostí – jejich jásot se dá shrnout do věty: Zbraň v rukou občana je znakem SVOBODNÉHO OBČANA.

Zásadní otázka

Položme si kruciální otázku – jsou zbraně v rukou civilistů nejlepší obranou proti teroru? Kolik teroristů reálně – pokud pomineme velmi specifickou situaci Izraele – civilisté kdy zlikvidovali? K čemu pak máme profesionální bezpečnostní aparát?

In media res: současná právní úprava mi přijde dostatečná, ústavně-právních změn dle mého soudu netřeba.

Dobří lidé, čistě teoreticky – myslíte, pakliže dnes zastřelíte teroristu, který bude vraždit spoluobčany, že půjdete „bručet“? Nikoliv, krajní nouze a nutná obrana jsou u nás již dávno upraveny.

Spíše se obávám, že nějaký s odpuštěním magor zastřelí kupříkladu exekutora a bude tvrdit, že ho pokládal za teroristu – teroristu lichvy. A bude se mj. odvolávat na nové ústavní znění prosazované Chovancovými lidmi.

Závěrem

Z odborného právního hlediska mi přijde dnešní úprava na úseku zbraní a střeliva zcela dostačující.

Ale jsem právník, ne politik. Tudíž nemusím vyvíjet polopopulistickou činnost a slibovat změny ústavy. Jinak trvám na starém osvědčeném – ke změnám ústavy by se mělo přistupovat jen ve zcela mimořádných případech (ultima ratio), naše norma norem se nesmí stát trhacím kalendářem. Jako by nestačily neustálé změny stovek našich zákonných a podzákonných předpisů.

AUTOR JE PRÁVNÍK A VŠ PEDAGOG. JEHO DALŠÍ KOMENTÁŘE NAJDETE NA REFLEX.CZ.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek