Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Největší cenová bublina v historii? Bitcoin přinesl zlom, brzy ale přijde pád. Komentář V. Pikory

Největší cenová bublina v historii? Bitcoin přinesl zlom, brzy ale přijde pád. Komentář V. Pikory

Nejspíš jsme právě svědky něčeho, o čem se jednou bude psát v učebnicích ekonomie a financí. Bitcoin trhá jeden rekord za druhým. Brzo ráno vyskočil kurz nad 9 700 dolarů. Během následující hodiny se ale propadl pod 9 300 dolarů, aby následně začal opět šplhat směrem k 10 000 dolarů. To je šílené tempo. Od začátku roku si už připsal 850 %. Ten, kdo naskočil do vlaku jménem bitcoin 12. listopadu, už vydělal 64 %. Toto je nejspíš největší cenová bublina na trzích za několik stovek let. To ovšem neznamená, že nemůže bitcoin vyletět ještě výš nad 10 000 dolarů. 

Poptávka je totiž ohromná. Každý se chce svézt na rostoucí vlně. Tento víkend byl asi zlomový. Provozovatel jedné z bitcoinových peněženek oznámil, že mu za poslední tři dny přibylo 300 000 uživatelů. Jen u této firmy tak každou hodinu naskočí do spekulací přes 4 000 lidí. Podobných firem jsou mraky. Došlo to tak daleko, že mi o víkendu hlásila jedna starší kadeřnice, která je u internetu sotva dvakrát do týdne, že už i ona by spekulovala. Alespoň trochu. Prý jen pár tisíc. Spekulují tedy i lidé, kteří před měsícem ještě o existenci bitcoinu ani netušili. Když tu ale každou hodinu máte pár tisíc lidí, kteří si zkusí zaspekulovat řádově s pár tisíci korunami, už to je to poptávka několika miliard korun každý den i při stávající rekordně vysoké ceně. To tlačí kurz výš a výš. 

Nepochybuji o tom, že za těchto okolností se velmi rychle dostaneme nad 10 000 dolarů. Dosud ve hře nejsou instituce. Ty zatím nechtěly svěřené peníze investovat do – z jejich pohledu - něčeho „tak divného“, jako je kryptoměna. Jenže už v prosinci se bude s futures na bitcoin obchodovat na skutečné velké burze, na které instituce běžně investují. V tu chvíli může poptávka vyrůst i na několikanásobek. I mnozí klienti budou pod dojmy z bitcoinu tlačit na instituce, aby jim nevydělávaly jen pár procent na obligátních akciích či dluhopisech a šly do něčeho zajímavějšího. Nikdo neví, co to udělá. Už se ozývají hlasy o nutnosti regulace, o negativních ekologických aspektech těžby kryptoměn a podobně. Kryptoměny už jsou velkou konkurencí klasických cenných papírů. Mnoha klasickým obchodníkům s klasickými cennými papíry proto kazí obchody a lezou jim do zelí. 

Protahovat trend a vsadit si na to, že v lednu budeme s bitcoinem nad 12 000, je extrémně rizikové. Já očekávám, že před Vánocemi si mnozí budou chtít takzvaně vyčistit pozice a vybrat zisky. To by mohlo poslat kurz dolů. Navíc je dobře zdokumentováno na historických datech, že u každé velké bubliny začíná jít do tuhého, jakmile začínají investovat lidé, kteří normálně o burzu nejeví nejmenší zájem – prostě laici. Víme, že bitcoin umí spadnout o desítky procent během chvilky. To může být příležitost k nákupu. Je to ale rozumné, když nepochybuji o tom, že celkově jde o bublinu, a to podle dostupných dat možná největší v historii? Je to tedy sázka na to, že v lednu vyberete zisky a prchnete dříve, než bublina splaskne. Vyjít to může. Ale nikde není psáno, že to stihnete.

Kromě bitcoinu pozorujeme další zajímavou věc, a tou je dolarová výnosová křivka. Investoři měří její sklon tím, že od sebe odečtou desetiletý výnos státního dluhopisu a tříměsíční sazbu peněžního trhu. Čím větší číslo získáte, tím více podle teorie trh sází na růst ekonomiky. Naopak čím blíž jsme nule nebo dokonce pod nulou, tím větší je pravděpodobnost recese. No, a to je ono. Sklon křivky je nyní nejnižší od roku 2008. A teď je otázkou, jak současnost vnímat. Buď se blíží krize, nebo je situace kvůli nedávnému kvantitativnímu uvolňování „jen“ nestandardní? Trhy zatím věří tomu příjemnějšímu. To ale nemusí vydržet, až splaskne bitcoin. Prasknutí bitcoinové bubliny se může složit se signálem vysílaným výnosovou křivkou a stát se rozbuškou. Začínám být nervózní.

Doma mezitím klid. Ráno koruna otestovala hladinu 25,40 CZK/EUR. Tady se odrazila ke 25,44 CZK/EUR, aby se následně opět vracela k otevíracím hodnotám. Z většího nadhledu tak koruna vlastně nic nedělala, protože na stejných hodnotách byla i v pátek. Z nadhledu jednoho měsíce je však o 20 haléřů silnější. Trend je jasný. Koruna směřuje k silnějším hodnotám a ještě do Vánoc by se měla dostat pod 25,30 CZK/EUR. Na větší posílení bych si však kvůli svátkům nevsadil. Konec roku obyčejně přináší vyšší volatilitu kurzu a je dost možné, že mnozí spekulanti vyberou své zisky a koruna nakrátko trochu oslabí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek