Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová koalice se vysedět nedá. Ani ta německá. Glosa Igora Záruby

Nová koalice se vysedět nedá. Ani ta německá. Glosa Igora Záruby

Udělala jsem, co jsem mohla. Těmito slovy shrnula včera večer ve veřejnoprávní televizi ARD krach rozhovorů o vytvoření jamajské koalice CDU/CSU, FDP a zelených Angela Merkelová. Tedy předsedkyně CDU, dosluhující kancléřka a žena usilující o čtvrtý mandát v řadě. A dodala, že nevidí žádný důvod, proč by měla rezignovat. Ba co více, v případě, že budou vypsány předčasné volby, což se jeví jako pravděpodobné, má v úmyslu vést svou stranu do dalšího volebního klání.

Pomiňme v tuto chvíli, zda je nové všeobecné hlasování receptem, jak zajistit Německu a potažmo Evropské unii potřebnou stabilitu, a pozastavme se nad rolí samotné kancléřky. Nebo přesněji nad metodami, které dosud používala – a které chce očividně používat dále.

Protože cesta spíše pasivního vyčkávání, snaha vyhýbat se střetům a těžit hlavně z minulosti (spíše než přicházet s novými věcmi), která Merkelovou proslavila, podle všeho narazila na realitu, která si žádá něco k tomu. Na potřebu přesvědčit zamýšlené koaliční partnery neotřelými myšlenkami, zajímavými nápady, moderně formulovanými cíli. To se nestalo.

Tvrzení, že udělala vše nutné, předcházel totiž těsně po zářijových volbách výrok, že kancléřka „nevidí nutnost, aby se něco dělalo nějak jinak”. V kontextu krize, jež právě nastala, jde o prohlášení vpravdě fatální.

Protože opak je pravdou, a pokud si to Merkelová neuvědomuje, její čas vypršel. To, co bylo dříve jejím plusem, se stalo minusem. V jejím podání odpolitizovaná politika si žádá politizaci. FDP, která licitace skrečovala, se k tomuto požadavku otevřeně hlásí.

Dílčí úspěchy, jichž Angela Merkelová v minulosti dosáhla, vyústily v chybu v podobě kolapsu jediné možné německé vládní varianty. Tamní média váží slova, ale poselství je jasné: vše zlé je k něčemu dobré a „cosi nového čeká přede dveřmi”. Vysvětlovat obsah toho konstatování není potřeba…