Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odposlechy politiků: Bezpečnostní hrozba, voyeurství i zásadní důkazy

Odposlechy politiků: Bezpečnostní hrozba, voyeurství i zásadní důkazy

Poslední dva straničtí premiéři zažili únik osobní komunikace do médií, dnes se v jejich kůži z části ocitá ministr financí. Šokující obsah zatím zveřejněných nahrávek Andreje Babiše dokonale překrývá fakt, že místopředsedu vlády při jeho rozhovorech někdo (ať už pravidelně, nebo jednorázově) odposlouchával. Něco podobného potkalo oba loňské prezidentské kandidáty v USA nebo kdysi například Kristýnu Kočí z Věcí veřejných a další tuzemské politiky.

Na všech těchto případech se dá dobře ilustrovat jemnost hranice, za níž jsou odposlechy a úniky nepřijatelnou zbraní v politickém boji, a kdy je naopak jejich publikace ve veřejném zájmu. Její polohu nikdo přesně neurčí, legitimizovat je může maximálně soud. Přesto se stávají snadným bičem těm, kdo si přejí někoho zničit, ale i obráncům lumpa nachytaného na švestkách, z něhož je rázem oběť špiclování.

Výchova voyeurů v Čechách

Jako účinný jed působí odposlechy zejména tehdy, zachycují-li člověka v očích veřejnosti už předtím z části zdiskreditovaného. Pro nejzářnější příklady není třeba chodit daleko, stačí vzpomenout na kauzy poslední pravicové vlády. K politickému pohřbu Věci veřejných bezesporu dopomohla nahrávka tehdejší „véčkařské“ poslankyně Kristýny Kočí. Ta na uniklé nahrávce mluvila dost otevřeně o mafiánském pozadí dění v ODS i Věcech veřejných, veřejnost ale pobavily především vulgární řeči o jejím příteli.

Celý článek si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek