Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otázka v ruštině a „poděkování" novinářům. Zeman zahájil nový boj o Hrad. Komentář Pavla Štrunce

Otázka v ruštině a „poděkování" novinářům. Zeman zahájil nový boj o Hrad. Komentář Pavla Štrunce

Pod sochou prvního Československého prezidenta potvrdil Miloš Zeman oficiálně touhu znovu se utkat o prezidentský post. I když to svým příznivcům oznámil už včera, pro potvrzení si na pražský hrad přišly desítky zástupců médií.

Pokud oficiální tiskovou konferenci sledoval volič Miloše Zemana, prezident mu dodal přesně to, na co od něho byl zvyklý během uplynulých čtyř let.

Všechny vážné argumenty proč nekandidovat Zeman lehce odhodil. Že je příliš starý? Simonu Perésovi, kterého zmiňoval, bylo v aktivní politice 90 let. Masarykovi bylo 87. Že je nemocný? Ale kdeže, cukrovkou, opět podle prezidenta, trpí milion Čechů. A další milion o tom neví, zažertoval.

Proč jít do volby? Podle svých slov není Miloš Zeman úplně fanoušek průzkumů, ale i o ně se nakonec opřel. Jeho podpora prý nikdy neklesla pod 50 %. Ale Zeman hlavně cítí důvěru lidí. Můžou za to i jeho výjezdy do krajů. Mimo Prahu u veřejnosti boduje. Zeman tuší, že teze na sociálních médiích o „rozdělené společnosti“ nemusí vůbec platit.

Dalším faktorem proč znovu půjde do boje, je to, že ho práce baví. Má dojem, že je politikem, u kterého se sbíhají nitky světové politiky. Rád hovoří o svých dobrých vztazích s ruským, čínským nebo americkým prezidentem. Ostatně naznačil to v odpovědi na rusky položený dotaz jedné ruské televize, co říká tomu, že je vnímán jako agent Vladimira Putina. „Jsem ruský agent a jmenovitě Vladimira Vladimiroviče Putina. Musím doplnit, že jsem také agent čínského prezidenta. Teď se říká, že i nového amerického prezidenta. Jsem agent Izraele, který vždy podporuji," řekl v nadsázce Miloš Zeman. Vážně pak dodal, že ve skutečnosti je agent jen jediné země, a to České republiky.

Třetí faktor je osobnější, než se na první pohled může zdát. „Jedním z podstatných faktorů, proč jsem se rozhodl kandidovat, byla česká média. Každý jejich útok ve mně vzbudil touhu znovu kandidovat, děkuji českým médiím." Tohle nebyla ironie, jestli je něco, co Zemana „drží při životě“, je to i souboj s žurnalisty.

Zeman tedy oficiálně odstartoval závod o Hrad. Na to čekaly některé osobnosti. Jenže právě tohle může být chybná strategie. Opravdu si někdo myslí, že vyhraje negativní kampaní? Že český volič čeká na to, až se někdo proti tomu druhému vymezí? Že bude stačit negovat a říkat opak? V tomhle má Zeman přece jen navrch – ostentativně dává najevo, že ho jména soupeřů nezajímají. Možná by se jeho kritici od něj přece jen mohli trochu inspirovat. Tedy pokud ho chtějí porazit.