Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ozbrojený útok na ústavu. Komentář Petra Kolmana

Ozbrojený útok na ústavu. Komentář Petra Kolmana

Poslanci se činí. Inu, blíží se volby. Už nestačí, že neustále vrtají do běžných zákonů, nyní se vrhli dokonce i na normu norem. Kvůli zbraním. Nalijme si čistého piva, jde o zbytečný ústavní paragraf, který ve skutečnosti nic nezmění. Právo držet a v případě nouze použít zbraň totiž občanům dává zákon o zbraních.

Prý nám změna ústavy pomůže proti „bruselské směrnici“. Nepomůže. Nové znění ústavního zákona na implementaci směrnice nic nezmění. Dál bude pro nás závazná. Současný humbuk je jen populistickým spektáklem pro voliče.

Ústavní změna konkrétně uvádí, že čeští občané mají právo nabývat, držet a nosit zbraně k naplňování úkolů při zajišťování bezpečnosti státu. To zní sice hezky, nicméně jako právník se na věc dívám velmi skepticky.

Položme si kruciální otázku – jsou zbraně v rukou civilistů nejlepší obranou proti teroru? Kolik teroristů reálně – pokud pomineme specifickou situaci Izraele – civilisté kdy zlikvidovali? A k čemu pak máme profesionální bezpečnostní aparát? Kacířská otázka – dojde třeba ke snížení daní, když si teď část bezpečnosti budou občané, alespoň dle některých našich zákonodárců, zajišťovat aktivně sami?

Jestliže chce někdo z uvědomělejších civilistů (a rozhodně to nemyslím ironicky) bránit svou vlast, má přece k dispozici například aktivní zálohy. Stávající právní úprava mi přijde zcela dostatečná a ústavně-právních změn dle mého soudu není třeba.

Celý komentář si můžete přečíst na webu E15.