Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Parašutistický trapas aneb Slovenský prezident poznal, jak se v Praze na Hradě kalí ocel. Komentář Jiřího Štefeka

Parašutistický trapas aneb Slovenský prezident poznal, jak se v Praze na Hradě kalí ocel. Komentář Jiřího Štefeka

Na bezproblémových vztazích mezi Českou republikou a Slovenskem přistál nemilý, nečekaný a především zbytečný plivanec. Slovenský prezident Andrej Kiska chtěl společně s Milošem Zemanem ocenit parašutisty Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří před 75 lety provedli v Praze atentát na Reinharda Heydricha. Jelikož se Kiskův nápad na Pražském hradě nesetkal s pochopením, slovenský prezident sám ocenil alespoň Jozefa Gabčíka.

 
 
 

Na celý případ upozornil týdeník Respekt. Autor článku uvedl, že o plánu slovenského prezidenta vyznamenat oba parašutisty jednali zástupci obou prezidentských kanceláří alespoň dvakrát. Z plánu nakonec sešlo, protože „nikdy k tomu z Prahy nepřišla pozitivní odpověď“. Když zprávu převzala velká část českých médií, Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček označil celou kauzu za „brutální lež šířenou Bakalovým Respektem“.

A zde je potřeba se zastavit, protože tu něco nehraje. A zároveň se začít ptát. Proběhla skutečně nějaká komunikace mezi oběma prezidentskými kancelářemi? Pokud ano, jaký byl z obou stran její časový průběh a (alespoň) kdo na ní dohlížel anebo ji měl na starosti a podával z ní reporty? Byli o tomto záměru informováni velvyslanci či další vysoce postavení státní úředníci nebo politici?

Zkrátka jen těžko si dovedu představit, že by takový článek vznikl jen ve fantazii jednoho novináře a lidé z okolí Andreje Kisky by šířili nějaké nepravdy či bludy. Notabene, když sám Kiska nakonec vyznamenal alespoň Gabčíka.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek