Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Politické zemětřesení: 15 volebních důsledků, které zásadně promění Česko. Komentář V. Dostála

Politické zemětřesení: 15 volebních důsledků, které zásadně promění Česko. Komentář V. Dostála

Ekonomka Zuzana Havránková založila nový web KdoVyhrajeVolby.cz, kde se každý den aktualizuje předvolební graf. Prognóza výsledků sněmovního klání kombinuje průzkumy veřejného mínění s proměnlivými kurzy sázkových kanceláří. S vědomím toho, že do voleb zbývá sedm týdnů, během kterých se může trend podpory s ohledem na rozličné kauzy klíčových aktérů a také s přihlednutím k poměrně vysokému počtu nerozhodnutých a váhavých voličů podstatně změnit, zveřejňujeme výčet základních závěrů, která z aktuálních čísel pro budoucnost české politiky vyplývají.  

1. Pokud volby dopadnou tak, jak k dnešnímu dni ukazuje projekt Zuzany Havránkové, do Poslanecké sněmovny se dostane sedm, možná osm subjektů. Pokud by jich bylo osm, bylo by to nejvíc od roku 1992.

2. Tak jako prakticky ve všech sněmovních volbách se i letos může do sněmovny dostat nová strana, letos mají největší šanci na překročení pětiprocentní klauzule nutné pro zisk mandátů SPD Tomia Okamury a Piráti.

3. Poprvé budeme po dlouhých pětadvaceti letech v situaci, kdy ve sněmovně bude jedna dominantní strana, od voleb v roce 1996 bylo pro českou stranickou soustavu typické, že měla dva hlavní póly.

4. Vítěz obdrží přibližně tolik hlasů, jako druhá a třetí strana dohromady. Ani to tu s výjimkou voleb v roce 1992 ještě nebylo.

5. Konzervativní levice (ČSSD a KSČM) obdrží v součtu nejméně hlasů od roku 1992: v tuto chvíli to podle těchto odhadů vypadá na zisk okolo 25 procent hlasů.

6. Vůbec poprvé od roku 1992 se může dokonce stát, že komunisté porazí sociální demokraty a budou druhou nejsilnější stranou v dolní komoře.

7. Ještě hůře na tom bude osmadvacet let po listopadu pravice: pokud jsou čísla v grafu ukotvená v realitě, ODS a TOP 09 získají v součtu kolo osmnácti procent hlasů. Pokud bychom k ním připočítali zisk lidovců, bude na tom pravice podobně jako levice.

8. Ve volbách propadne deset až patnáct procent hlasů. Tito voliči tedy nebudou mít v dolní komoře své zastoupení. Půjde o jedno z nejvyšších čísel po roce 1992.

9. Základní závěr je pak tento: Protestní, populistické – případně, jakkoli jde o dneska krajně sporný termín – antisystémové formace, tedy hnutí ANO, KSČM a SPD, obdrží vůbec poprvé od roku 1992 více než polovinu hlasů.

10. S tím souvisí toto: v letošních volbách se hlavní konflikt neodehraje na ose pravice vs. levice. Letos se hraje o víc. Jak by řekl Babiš, půjde o systém samotný, který on hodlá zničit. Volby rozhodnou o charakteru politiky.

11. Pro interpretaci a celkový výsledek voleb přitom bude klíčový přepočet hlasů na mandáty a s tím související možné koalice. Připomeňme, že český volební systém v tomto ohledu nahrává velkým stranám.

12. V zásadě se rýsují dvě možnosti: tou první je vláda, jejíž dominantní silou bude hnutí ANO. Babišovi bude k většině nejspíš stačit jeden partner. Důsledky nechť si čtenář domyslí sám. V každém případě jsme tu dvoukoalici, natož složenou z jedné silné a druhé slabé strany (hybridní koalici, respektive tzv. opoziční smlouvou, ponecháváme stranou), od vzniku samostatné České republiky neměli.

13. Druhým základním povolebním scénářem je vláda bez Babiše. Obejít vítěze po volbách půjde, avšak pravděpodobně pouze za předpokladu, že širokou koalici všech proti Babišovi nějakým způsobem podpoří komunisté.

14. Celkový závěr je evidentní a přelomový zároveň: pluralitní politicko-stranický systém, který se tu po roce 1992 postupně etabloval a který jsme si zvykli označovat za demokratický, se po letošních volbách zásadně promění.

15. Avšak zároveň platí, že politika nezná definitivní řešení. Otázkou tedy nyní je, za jak dlouho se nová etapa české politiky zdiskredituje a zda se do té doby podaří demokratickým stranám politiku v jejich pojetí rehabilitovat. Jinak řečeno: v příštím volebním období půjde hlavně o to, kdo přijde po Babišovi.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek