Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prezidentská řež ve Francii. Kdo nakonec zvítězí? Komentář V. Bucherta

Prezidentská řež ve Francii. Kdo nakonec zvítězí? Komentář V. Bucherta

Týden před prvním kolem francouzských prezidentských voleb a je situace v zemi ještě nejasnější, než předtím. Přitom v listopadu 2016 se zdálo, že za vítězstvím kráčí republikánský kandidát François Fillon. Jenže toho ničí skandál - z veřejných peněz dal statisíce euro své ženě a dětem. Mělo to více uvolnit cestu bojovnici proti migraci a EU Marine Le Penové. Ale neotevřelo. Kdo tedy do druhého rozhodujícího kola v neděli 22. dubna postoupí?

Podle posledních pěti dubnových průzkumů se situace před volbami ve Francii nesmírně zdramatizovala – kolem 20 procent hlasů je předpovídáno až pro čtyři různé kandidáty. To je situace nebývalá a může proto skončit nepředvídatelným výsledkem.

V čele peletonu se zatím vyhřívá s 22 až 25 procenty podpory pro první kolo bývalý socialistický ministr ekonomiky a průmyslu Emmanuel Macron (39). Na prezidentského kandidáta relativně mladý liberální politik, který je především mladším a středním generacím velmi sympatický. Zajímavé je, že Macron založil loni v dubnu účelově stranu En Marche!, která v současnosti vykazuje úctyhodných 241 tisíc členů.

Loni v listopadu oznámil kandidaturu a pak jeho preference sice pomalu, ale pořád stoupaly. Pokud by vyhrál, nastala by ve Francii mimořádně zvláštní situace – v Elysejském paláci by neseděl zástupce dvou kdysi dlouho nejsilnějších stran, socialistů a republikánů.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek