Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pro padesátimiliardový schodek rozpočtu není žádný rozumný důvod. Komentář Jiřího Štefeka

Pro padesátimiliardový schodek rozpočtu není žádný rozumný důvod. Komentář Jiřího Štefeka

Pokud do Čech nezavítá delegace z Marsu anebo Vltava náhle nezačne místo Prahy téct přes Kladno, stane se v nejbližších dnech novým ministrem financí poslanec Ivan Pilný. Jeho hlavním úkolem bude připravit státní rozpočet na příští rok. Podle trajektorie, kterou narýsoval Pilného stranický šéf Andrej Babiš, by stát měl v příštím roce hospodařit se schodkem 50 miliard korun.

 

Zatímco návštěvu Marťanů nebo odklon toku Vltavy lze považovat za úsměvné sci-fi, přípravu rozpočtu se schodkem 50 miliard korun pro období, kdy ekonomika poroste o tři procenta, už je potřeba vzít vážně. Ačkoliv jde v podstatě o podobně nepochopitelnou až absurdní situaci. Ale jsme v České republice a tady je možné zkrátka vše.

Každý, kdo nesleduje dění v Česku až tak podrobně, se musí divit, jak je možné, že loni jsme měli přebytek 62 miliard, ale na letošní rok už je schválen schodek 60 miliard korun a na další rok se chystá další padesátimiliardová sekera. To jsme se tak strašně zhoršili? Vždyť se všude mluví a píše, jak se nám daří. Andrej Babiš se navíc ještě chlubí, že nám investoři půjčují a ještě za to platí. Co se to děje?

Naše situace přitom tak úplně růžová není. Loňský přebytek byl dán jednorázovým příjmem peněz z Evropské unie a tím, že se tu nezrealizovalo tolik investičních projektů a peníze v rozpočtu zůstaly nevyužity. Mírně se díky rostoucí ekonomice (za čímž stála i uměle oslabená koruna) zvýšil výběr daní nebo pojistného, ale dopad těchto položek byl na přebytek nebyl nikterak klíčový. Tím výčet dobrých zpráv je u konce.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek